Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Tercih uzmanları öğrencilere tavsiyelerde bulundu

Tercih uzmanları öğrencilere tavsiyelerde bulundu

Karadeniz Ereğli’de ki Evim Martı Özel Eğitim Kurslarınca, ‘Üniversite Tercih Fuarı’ etkinliklerinin gerçekleştirildi. Tercih yapacak öğrenciler ile velilileri düzenlenen seminerde bilgilendirildi.


Edinilen bilgiye göre, Martı Eğitim Kurumlarınca üniversite sınavında başarılı olup okul tercihi yapacak öğrenciler ve velilerine yönelik olarak düzenlenen seminerlerin ilki bu gün gerçekleştirildi. 
Çok sayıda öğrenci ve velinin katıldığı seminerde Türk Dili Edebiyatı öğretmeni ve test yazarı Harun Demir, kendi yaşadığı tecrübeleri aktararak öğrencilere üniversite hayatları boyunca planlı olmaları tavsiyesinde bulundu. Demir, şunları kaydetti:
“ ‘İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar’ demiş Ünlü Şair Yahya Kemal. Ben tır şoförü olmayı hayal ediyordum. İlk denememde toplam 14 doğru yaptım. Türk dili edebiyatı öğretmeniyim ve Türk dili yazarı olarak gerçekleşti. Bir insan 10 ay boyunca çalışıp sınava giremez, çalıştığınız kadar dinlenmeyi de bileceksiniz. Kendinize zaman ayırmadığınız sürece bu iş olmuyor. Biz Türk öğrencileri plansız çalışıyoruz, bu sorunu kaldırmalıyız. 12. sınıfa kadar okumaya geliyorlar. Okuma ve yorumlama sorunu çıkıyor.”
Matematik öğretmeni ve test yazarı Ömer Faruk ise hayalinin bilgisayar mühendisliği olduğunu, ilk tercihini bilgisayar mühendisliği yazdığını ancak ikinci tercihi olan Gazi Matematik bölümüne gittiğini ve matematik öğretmeni olduğunu anlattı. 
Fizik Öğretmeni ve test yazarı İlhan Büyükgöbekoğlu da öğrencilere üniversite eğitimleri sırasında ne çok hızlı, nede çok yavaş olmamalarını gerektiğini anlatarak tempolu gitmelerini tavsiye etti. Büyükbökeoğlu ise şunları söyledi:
“Torna ya da üniversitedeki karşılığı makine mühendisliği okuyacaksınız, biz de birlikte çalışacağız. Hoca dersi anlatır gider ve biz böyle ağzımız açık izlerdik hocayı. Şimdiki gibi ek ders, özel ders şansımız da yok. Ben fizik okumak istediğim için üç tane fizik bölümü kodunu kafamda ezberledim. Kodlarını sınav salonunda kodladım ve verdim. Sonra ‘aaaa fizik mi okuyorsun? Yazık’ diyerek acıdılar. Bu işte tempo önemli. Çok hızlı gitmeyeceksiniz, çokta yavaş gidip geride kalmayacaksınız. Temponuzu sabitleyip gideceksiniz. Formül bilmezseniz o soruyu çözemezsiniz. Optikte ki kuralları bilmezseniz yapamazsınız maalesef. Hepinizin beyin kapasitesi var, sadece onu çıkarmanız gerekiyor.” 
Test yazarı Fikret Hemek’de Türkiye’de öğrencilerin en büyük sorununun plansız ve programsız hareket etmeleri olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:
“Hayatımda hiç kitap açmamışım, soruyu açıyorum ama yabancı bir dünyanın içinde gibiyim. O soruyu çözmenin imkanı yok, anlamıyorum bir şeyden. Bir müddet sonra üzerine gitmeye başladım. Bir hocam yol gösterdi, konuya çalış soru çöz, zaten tek kitabım vardı ve ben o kitabı 4 kere bitirdim. Plan program önemli her şeyin başında o geliyor.” 
Test yazarları seminer sonrası öğrenci ve velileriyle sohbet ederek, kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran2
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın