Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

TEK NOKTADAN HİZMET DÖNEMİ

TEK NOKTADAN HİZMET DÖNEMİ

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla yapılan düzenlemeler hakkında bilgi verdi.


Yalçın, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yeni yatırımların desteklenmesi maçıyla yeni düzenlemeler yapıldığını açıkladı. Yalçın açıklamasında şu bilgilere yer verdi:
 “Yatırım Ortamının iyileştirilmesi ve yeni yatırımların desteklenmesi amacıyla devletimizin yapmış olduğu düzenlemeler, ticari hayatımızı kolaylaştırmaya ve ekonomimizi geliştirmeye büyük faydası olmuştur. 
Düzenlemeler öncesinde yatırımcı kendini yeni yapacağı yatırıma kanalize edecekken pek çok kurumda zaman ve emek kaybı yaşamaktaydı. 
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunlar kapsamında süreç içerisinde yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler Odalarımızın daha aktif ve yatırımcıya fayda sağlayacak şekilde çalışmasına büyük katkı sağladı. Şirket kuruluşlarında yaşanan dijital dönüşümle birlikte MERSİS sistemiyle işlemler hızlandı. Pek çok kurumun faydalanacağı bir ortam halinde dönüştü. 
Ana sözleşme onayları noter onayları gerekmeksizin Ticaret ve Sanayi Odalarında Ticaret Sicil Müdürlüklerince yapılmaya başlandı. Şirket kuruluşlarında harçlar kaldırıldı, Odalarca alınan ücretlerde özel tarife uygulandı. 
Harçlar, ilan ücretleri, Rekabet kurumu payları tahsilatı bankalar yerine Odalarca tahsili yapılarak ilgili kurumlara aktarılması sağlanarak zamandan ve emekten tasarruf sağlandı. Şirket ve şahıs işletmelerinin kuruluşlarında imza beyannameleri noter onayı aranmaksızın Ticaret Sicil Müdürlüklerince yapılmaya başlandı. Limited şirketlerin kuruluş tescilinden önce bankaya bloke ettikleri sermayelerin bloke zorunluluğu kaldırıldı. 
Şirket kuruluşlarında defter tasdikleri Ticaret Sicil Müdürlüklerince tasdik edilmeye başlandı. Şirket kuruluşları esnasında kuruluş yapılırken aynı zamanda SGK’ya bildirim yapılmış sayıldı. Bu kanun kapsamında yapılan düzenlemelerle hem yatırımcımızın işleri kolaylaştırıldı. Maddi ve manevi anlamda destek sağlandı. Aynı zamanda ülkemizin yatırım yapılabilirlik endekslerinde dünya üzerinde ilk 10 ülke arasında girmesi amaçlanarak, yurt dışından da yabancı yatırımcıların gelmesinin önü açıldı. Ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine yönelik yapılan bu çalışmalardan dolayı emeği geçen herkese üyelerimiz adına teşekkürlerimizi sunarım."

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük4
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın