Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

SIKINTI CİDDİ!

SIKINTI CİDDİ!

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nı (TSO) ziyaret eden ‘özel öğretmenler’, Oda başkanı Arslan Keleş’ten yasa dışı faaliyet gösteren kreş ve kişisel gelişim kurslarına karşı mücadelede destek istediler.
Edinilen bilgiye göre, ilçede faaliyet gösteren özel anaokulları ve özel kreşlerden Sempati Kreş ve Gündüz Bakımevi yöneticisi Ahmet Hasan Eroğlu, Sempati 2 Kreş ve Gündüz Bakımevi yöneticileri İsmail Demirel ve Gülhayat Okumuş, Mini Akademi Kurucu Müdürü Vahide Koç, Masal Dünyam Kreş ve Gündüz Bakımevi yöneticisi Nur Kaçar, Kdz. Ereğli Belediye Kreşi ve Gündüz Bakımevi Müdürü Zuhal Kırmızı, Neşe Erberk Anaokulu Yöneticisi Dilara Uzun, Güneş Anaokulu Müdürü Emine Bilginer ve Minik Ayaklar Anaokulu (MİNİKA) yöneticisi Ceyda Külcü, gerçekleştirdikleri ziyarette TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ile görüştüler.
Öğretmen İsmail Demirel, gurup adına yaptığı konuşmada, ilçede yasa dışı faaliyet gösteren kreş ve kişisel gelişim kurslarıyla haksız rekabet noktasında bir sıkıntıları olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Biz burada Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı ayrı çalışan iki kurum temsilcileriyiz. Kreşler Aile Bakanlığına bağlı çalışıyor, Anaokulları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalışıyor. Her iki bakanlık da okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmaya çalışıyor. Hatta önümüzdeki yıl zorunlu olacağı belirtiliyor.
MALİYETE DİKAT ÇEKTİ!
Tabi bu güzel bir şey ama bu arada; biz bütün resmi şartları yerine getirmiş çalışan kurumlar olarak buradayız ama karşımızda çok haksız rekabet eden dernek çatısı altında hiçbir yasal izni olmayan, sadece belediyeden işyeri ruhsatı ya da dernek okuma odası olarak alınmış ruhsatlarla çalışan kreşler var. Şimdi bizim yönetmeliğimizde İster Aile Bakanlığı olsun ister Milli Eğitim Bakanlığı olsun açtığınız gün kurumu belli bir standarda sahipsiniz. Bir müdür, bir öğretmen, bir öğretmen yardımcısı, bir aşçı, bir hizmetli 5 kişi istihdam etmelisiniz. Bunun bir maliyeti var.
“SÜBYAN MEKTEBİYİM, DİN ÖĞRETİYORUM DİYE…”
Hepimizin binaları kira. Dolayısıyla karşımızdaki dernek çatısı altında çalışan ve bir taraftan da cemaat adı altında ben sübyan mektebiyim, din öğretiyorum diye karşımıza çıkan kurumlar 60 kişiyi bir daireye doldurup 600 lira para aldıklarında 26 bin lira yapıyor, masrafı 6 bin lira, elamanın sigortası yok vergisi yok; dolayısıyla bu haksız rekabetle baş edemiyoruz. Sistemde böyle bir açmaz var. Bunların sayısı az değil. Ereğli’de yasal çalışan anaokulu ve kreşlerdeki öğrenci sayısı 500 ise bunlarda bin öğrenci var. Ne yazık ki böyle; 6-7 tane oldular. Biz bunlar çalışmasın ya da bir dernek, bir cemaat, bir vakıf kreş açmasın iddiasında değiliz. Açsınlar, aynı bizim gibi resmi şartları yerine getirsinler. Çok ciddi haksız rekabetle karşı karşıyayız.”
YASAL SİSTEM!!!
Konuyla ilgili resmi makamlara şikayetlerini dile getirdiklerini anlatan Demirel, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Biz geçen hafta Sayın Kaymakamız İsmail Çorumluoğlu’nu ziyaret ettiğimizde onun bakış açısı şuydu; dedi ki 'evet Türkiye’de böyle bir gerçek var ben bu sene onlara kendilerini yasal mevzuata uydurmaları konusunda baskı yaparım. Önümüzdeki yıl yaşayamayacaklarını söylerim.' Bu da bizim için çok çok önemli. Bunların yasal sistemin içerisine çekilmesi gerekiyor. Bir de son yıllar da kişisel gelişim kursu diye bir mevzuat çıktı. Vatandaş kişisel gelişim kursu açmak için Milli Eğitim Bakanlığı’na müracaat ediyor ve bizim yaptığımız işi yapıyor. Bir de böyle bir şey var. Dolayısıyla bu sıkıntılarımızı aşamadık. Sizlerin de bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz.”
"DESTEK BEKLİYORUZ"
İlkadımlar Özel Eğitim Kurumları'nın yöneticisi Ahmet Hasan Eroğlu ise kendilerinin de bir TSO üyesi olduklarını hatırlattığı sözlerinde, Oda yönetiminden destek beklediklerini vurgulayarak, “bu konuda gerçekten insanımızın da duyarlı olması gerekiyor. Bir bireyin kişiliğinin oluşmasının yaş dönemi 0-6 zaten. Yani sadece ticari değil gelecek açısından da bu konu çok önemli” dedi.
KELEŞ: "ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ"
TSO Başkanı Arslan Keleş de, aktarılan konunun ciddiye alınması gereken bir konu olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı:
“Ahmet Beyin de söylediği gibi Ticaret ve Sanayi Odası üyesinin hak ve menfaatini kollamak zorunda. Birinci vazifesi budur. Sizler bir girişim de bulunmuşsunuz konuyla ilgili biz de üstüne koyarak elimizden geleni yaparız. Kaymakam Bey’le de konuşarak konunun ehemmiyetini dile getiririz.
Kaymakam Bey de sorun çözme odaklı bir yapıya sahip, bu şehre bir şeyler katma noktasında ve her şeyi standarda oturtma noktasında da çok kararlı. Aynı işi yapan iki derneğin açıkça yüzüne söyleyip, önümüzdeki seninle değil senle devam edeceğim diye söyleyebilen birisi. Oda yönetimi olarak çok iyi ikili ilişkilerimiz de var. Öyle tahmin ediyorum ki bu sorunu da çözeriz.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
kızgın1
hayran0
şaşkın0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın