Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Sevimli dostlar yuva bekliyor!

Sevimli dostlar yuva bekliyor!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Türkiye’nin belediyeler bazında kurularak modern hayvan barınakları arasında en büyüğü olarak gösterilen Ereğli Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’nde, her yıl yaklaşık 1200 hayvanın sahiplendirildiği bildirildi.


Alınan bilgiye göre, merkezin veterinerlerinden Erdal Terzi, Ereğli FM’e açıklamasında, bölgede ’ilk konumda’ olan barınakta bulunan köpek ve kedilerden, her ay yaklaşık 100’üne yuva bulunduğunu söyledi.
Her ihtiyaçları karşılanıyor!
500 metrekarelik açık alan 1000 metrekare ise kapalı alan içinde oluşturulan Ereğli Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Bakım Merkezi’nin farklı türde pek çok sahipsiz hayvana ev sahipliği yaptıklarını belirten Terzi, “merkezimizde sokak kedileri müşahede bölümü, kanatlı hayvan bakım bölümü, sokak köpekleri için açık ve kapalı alanlar olmak üzere bölümlerimiz bulunmaktadır. Yaklaşık 250 sokak hayvanına burada bakabiliyoruz. Yemlerini, ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi.
“Sahiplendirme bakımından oldukça iyiyiz”
Merkeze gelen sokak hayvanlarının önce tedavilerden geçirildiğini, hastalıkları varsa tedavilerinin yapıldığını anlatan Terzi, şu sözlerle konuştu:
“Her hangi bir hastalığı olmayanları kısırlaştırma işlemlerine tabii tutuyoruz. Kısırlaştırmadan sonra küpeleme işaretleme işlemlerini yapıp aşılarını tamamladıktan sonra ya alındıkları ortama geri bırakıyoruz ya da sahiplendiriliyor. Ayda yaklaşık 100 hayvana kadar sahiplendirebiliyoruz. Genelde yavruları tercih ediyorlar. Yetişkinleri pek tercih etmiyorlar. Tabi cins hayvan isteyen oluyor ama cins hayvan fazla miktarda bulunmuyor. Genelde melez hayvanlarımız var. Sahiplendirme bakımından oldukça iyiyiz.”
Bölgedeki İlk Barınak Ereğli’de
Veteriner Terzi, bölgede kurulan ilk barınak olma özelliğini taşıdıklarını kaydederek, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“2005 yılından bu yana sokak hayvanlarına hizmet vermektedir. Gelen vatandaşlardan oldukça olumlu tepkiler alıyoruz. Çevrede böyle bir barınağın olmadığı bu temizlikte bu hizmette bir barınağın olmadığı şeklinde yorumlar alıyoruz.
“Gönülden Hayvan Severler Derneği ile ortaklaşa çalışıyoruz”
Gönülden hayvan severler derneği ile ortaklaşa çalışıyoruz. Birlikte sokak hayvanlarının her türlü ihtiyaçlarını karşılamakta tedavilerinde kısırlaştırmada birlikte çalışmaktayız. Sık sık ziyaretimize gelirler. Birlikte çalışmalarımız olmaktadır.”
Bir bacağı kesildi, yuva arıyor!
Merkezin diğer veterineri Özgür Fahrettin Coşkun ise merkeze getirilen hastalara, zaman zaman zorlu cerrahi müdahaleler uygulandığını bildirerek şöyle dedi:
“En çok rutin cerrahi işlemimiz kısırlaştırmadır. Bunun dışında ufak tefek travmalarda, yaralanmalarda uygulamalarımız mevcut. Bunun dışında çok fazla uzuvlarda, ayak bölgelerinde ağır yaralanmalarda ampütasyon işlemi de uygulamaktayız.”
Coşkun, geçirdiği trafik kazası sonrası merkeze getirilen, sonrasında ise ampütasyon uygulanan av köpeğine de merkezde bulunan onlarca köpek ve kedi gibi yuva arandığını sözlerine ekledi. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran5
üzgün1
kızgın1
gülücük0
şaşkın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo