Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ŞEHRİN GÖBEĞİNDE ‘SITMA’ ve ’TİFO’ ENDİŞESİ!

ŞEHRİN GÖBEĞİNDE ‘SITMA’ ve ’TİFO’ ENDİŞESİ!

ŞEHRİN GÖBEĞİNDE SITMA ve TİFO ENDİŞESİ


* Şehrin merkezinde, birbirine yakın iki ayrı nokta oluşan bataklığı andıran yerde, halk sağlığı tehdidi yaşanıyor…
* Cami, 3 büyük yapı marketi, bir alış veriş merkezi ve onlarca esnafın bulunduğu adreste yaşayan yurttaşlar; yıllardır ‘sıtma’ olma korkusu yaşıyor…  

-ÖZEL HABER-

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Müftü Mahallesi Muzaffer Uluşahin sokaktaki bir işhanının atıl durumundaki otoparkı ve buraya yaklaşık 20 adım uzaklıktaki başka bir binaya ait yine kullanılmayan otopark, vatandaşları ‘adeta’ canından bezdiriyor.
İddiaya göre; yıllar içinde lağım ve yağmur suları ile çöplerin biriktiği her iki otoparktan çevreye kötü kokular yayılıyor. Bataklığı andıran her iki hizbe alanı mekan tutan sivrisinekler ise hastalık saçıyor.
AKŞAMLARI CAM AÇAMIYORLAR
Mahalle sakinlerinden memur emeklisi Mehmet Dağdelen, Ereğli FM’e yaptığı açıklamada, yaşanan çevre kirliğinden rahatsız olduklarını söyledi. Akşamları, içeri koku ve sivri sinek girdiği gerekçesiyle evlerinin pencerelerini kapalı tuttuklarını öne süren Dağdelen, “bu durumdan mustaribiz. Çünkü Merkez İşhanı’nın altının batık su olduğu söyleniyor. Burası ile eski Kısmetim Market’in altıda aynı durumda” dedi.
SORDU: SITMAMI OLALIM

Durumu yetkililere bildirdiklerini anlatan Dağdelen, şöyle dedi:
“Burası, uzun yıllardan beri böyledir. Bu durumu mahalle muhtarına aktardık O’da dilekçe verdi. Mahallede dayanılmaz bir koku var ve her yan sivrisinek. Yağan yağmur suları da bu alana doluyor ve biz tedirgin bir şekilde yaşıyoruz. Bu alan, yıllar içinde çöplük olmuş, içi yemyeşil su ile yosun olmuş. Burada üreyen sinekler, olduğu gibi bu mahalledeki evlere giriyor. Herkes görsün, herkes bilsin. Bu kadar rezalet olmaz. Biz bunu hak edecek bir millet değiliz. Biz bu sineklerin içinde sıtmamı olalım?”
“ÇÖZÜM BULUN”
İşhanı esnaflarından Yunus Ateş de, oluşan rutubetten binanın çökebileceğini iddia ederek şu ifadeleri kullandı:
“Burası 5 yıldır böyle. Burada müthiş sinek oluyor. Bu sadece bizi değil bütün mahallesi rahatsız ediyor. Yani artık şuna lütfen bir çözüm bulunsun. İşhanında sürekli yönetici değişiyor. Bizden para toplandı, bu toplanan paralar ile küller atıldı.”
“TİFO HASTASI OLACAĞIZ”
İşhanı sakinlerinden işadamı Zeki Akbıyık ise insan sağlını tehdit eden durumun 5 yıldır yaşandığını kaydederek şu sözlerle konuştu:
“Alt katta garaj olarak gözüken yere yıllardır akıntı akıyor. Her yere müracaat ettik kimsenin ilgilendiği yok. Ne dükkan sahipleri ne bir başkası çözüm bulamadı. Burada tifo hastası olacağız. Koku ve sivrisinek bildiğiniz gibi değil. Aşağıya insan giremez. Yönetici de müracaat etti, kimse bir şey yapmadı. Bildiğim kadarıyla Sağlık İl Müdürlüğü’ne de bildirdiler. Burası benim bildiğim 5 senedir böyle.”
YÖNETİMDEN AÇIKLAMA
Öte yandan, işhanı yetkilisinden alınan bilgiye göre ise bina altındaki alanda biriken suların boşaltılması için kullanılan ‘pompanın’ arızalandığı, atıl otoparkın kullanıma açılması için çalışma yapıldığı bildirildi.  
 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın1
kızgın1
gülücük0
hayran0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın