Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

SAHTE BAKLAVA NASIL ANLAŞILIR?

SAHTE BAKLAVA NASIL ANLAŞILIR?

Ramazan ve bayramların vazgeçilmez tatlısı baklava hakkında uzmanlardan uyarı geldi. Sahte baklavayı anlamayın yolları...

Merdiven altı üretilen baklavanın kilosu 10 lira. Bu ürünler sağlığımızı tehdit ediyor.
 
Baklavalarıyla bilinen bir firmanın yönetim kurulu başkanı Burhan Dinçerler , baklava yapımında kullanılan malzemelerin önemine vurgu yaptı. Kaliteli baklavanın kilosu 40-50 liraya satılırken, markasız, merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde üretilen baklavanın ise 10 liraya dahi bulunabildiğini; bu ürünlerin ise halkın sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğini belirtti.
 
Baklavada yer fıstığı ve bezelye hilesi
 
Tüketiciye en kaliteli ürünü sunmayı ilke edinen Burhan Dinçerler , ucuza imal edilen baklava ile Hacı Sayid ’in 40 şubesinde satılan baklavası arasında fark olduğunu söylüyor. Görüntü itibariyle baklavaya benzeyen, sadece tadı ile anlaşılabilecek ve merdiven altı firmalarda üretilen baklavalarda Antep fıstığı yerine bezelye; ceviz yerine ise yer fıstığı kullanılıyor.
 
“Fazlası Mide Kaynatır”
 
Dinçerler, usta ellerde yapılmayan baklavanın sağlığı tehdit ettiğini vurguluyor ve devam ediyor: Baklavayı ıslatmak için kullanılan Mısır şurubu ve şerbet harmanlanınca baklavada şekerlenmeyi de önlüyor. Fakat yanlış harmanlanması ve mısır şurubunun fazla kullanılması boğaz ve midede kaynama yapar.
 
 
 
(milliyet.com.tr)
WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo