Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

RAMAZAN’DA MADENCİ OLMAK

RAMAZAN’DA MADENCİ OLMAK

Zonguldak’ta özel bir maden ocağında çalışan işçiler yılın ilk sahurunu yerin metrelerce altında yaptı.


Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde bulunan özel bir maden ocağında gece vardiyasında çalışan işçiler; domates, konserve, peynir, soğan, salatalık ve ekmekten oluşan sahur menüsünde sohbet ettiler.
Maden Mühendisi Bayram Barutçu, yerin yaklaşık 200 metre altında gazetecilere konuşmasında, zor şartlarda hem oruç tutup hem çalıştıklarını ifade eden, “24 saat kesintisiz süren bir işimiz var. Dolayısıyla Ramazan ayı içerisinde vardiyalarımızda iftar ve sahur vakti dışarıdaki gibi olmayıp çakışabiliyor. İşimiz zor ağır ama biz inancımız gereği ibadetimizi yapmaya devam ediyoruz. Şunu da biliyoruz ki yaptığınız iş ne olursa olsun ibadetin zor şartlarda yapılanının daha makbul olduğunu biliriz” diye konuştu. 
“BURASI DA BİZİM EVİMİZ”
15 yıllık maden işçisi Soner Tarhan ise “gönlümüz isterdi ki bu ilk sahurumuzda evimizde ailemizle birlikte yapalım. Ama bu senede böyle oldu. Her şey nasip kısmettir” derken 39 yaşındaki maden işçisi Ramazan Dirlik de domates, soğan, biber ve konserveden oluşan sofranın zengin sofrası olduğunu söyleyerek şu sözlerle konuştu:
“Bir Ramazan ayına daha ulaştığımız için çok sevinçliyim. 15 yıldır yer altında orucumuzu açarız, sahurumuzu yaparız. Bizim için içerisi dışarısı fark etmiyor. Burası da bizim evimiz. Soframızda evimizde ne varsa o var. Domates, biber, soğan, konserve var. Bu da bizim zengin soframız. Biz burada da bir aileyiz. Dışarıda bir ailemiz varsa madende de ailemiz var.”
İşçiler, yemek sonrası yapılan duaların ardından kömür kazmaya devam etti. 
 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın1
üzgün1
gülücük0
hayran0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın