Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

RAMAZAN AYINDA KAN VERMEK!.

RAMAZAN AYINDA KAN VERMEK!.

Zonguldak’ta, İl Müftülüğü ile Kızılay Kan Merkezi iş birliğinde kan bağışı kampanyası düzenlendi.

İl Müftüsü Mürsel Öztürk, Şehitler Parkı’nda gerçekleştirilen kampanyada gazetecilere yaptığı açıklamada, kan vermenin dinen sakıncalı olduğu gibi yanlış bir anlayışın olduğunu söyledi. 

Yanlışı ortadan kaldırmak için kan bağışı kampanyası düzenlediklerini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:

"Sağlık yönünden sıkıntısı olmayan herkesi kan bağışı etkinliklerine davet ediyorum. İnancımıza göre bir insana faydalı olmak ve diriltmek bütün insanlığı diriltmek gibidir. Dinimizce organ bağışının ve kan vermenin hiçbir sakıncası yok. Kan vermenin dinen sakıncalı olduğu gibi yanlış anlayış var. O yanlış anlayışı ortadan kaldırmak için biz buradayız. Dinimizde kan vermek sünnettir. Ramazan ayında kan verilebilir. Ancak sağlık yönünden sakınca ve kan oruca engel olacaksa verilmez. İnsanlar sağlıkları için tahliller yaptırırken de kan verebilirler. Kan vermek orucu bozmaz ama kan almak orucu bozar."

Kızılay Kan Bağış Merkezi Doktoru Mehmet Günaydın da ramazan ayına kısa bir süre kaldığını belirterek, "Ramazan ayında kan temini konusunda çok fazla sıkıntı yaşıyoruz. Hastanelerin kan talebi sayısı düşmüyor ama kan bağışı oranı düşüyor. Elimizden geldiğince kan sayısını yüksek tutarak stoklamaya çalışıyoruz." dedi.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın