Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

"ARI BABADAN" ÖNEMLİ UYARILAR!

"ARI BABADAN" ÖNEMLİ UYARILAR!

Arı sokmasında neler yapılır?


Bir kişinin ölümü, bir kişinin ise ağır yaralanmasıyla sonuçlanan ‘arı sokmaları’ gündemdeki yerini koruyor... Uzmanlığı arı yetiştiriciliği olan kişi ise önemli uyarılarda bulunuyor…
Karadeniz Ereğli’de, geçtiğimiz hafta Kandilli beldesinde 75 yaşındaki Emine Ekmekçi, yabani arı sokmasının ardından üç gün sonra yaşamını yitirmişti. Aradan iki gün geçmeden, bu kez ilçeye bağlı Bağlık mahallesinden de arı saldırısı haberi geldi. Kestane toplamak üzere çevredeki ormanlık alana giren Emine Yiğit de daha çok “eşek arısı” olarak bilinen yaban arasının zehirli iğnesine maruz kalmıştı. Vücudunun çeşitli yerlerinde arı sokma nedeniyle olay yerinde kısa süreli şuur kaybı yaşayan Yiğit, kaldırıldığı hastanede gerekli müdahalenin yapılması sonrası bir süre yoğun bakımda tutulmuştu.

HER YUVAYA BİNLERCE ARI!
Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) eski Başkanı Selahattin Güney, gazetecilere yaptığı açıklamada, tabiatta 400 çeşit arı bulunduğunu söyledi.
Bunlardan 3-5 cinsinin ‘Bal Arısı’ olduğunu, kalanının ise ABD’deki ‘Katil Arılar’ olarak isimlendirilen türlerden oluşan insanlara zarar verebilecek arılar olduğunu anlatan Güney, şöyle dedi:
“Bölgemizde ise Sarıca arı, Gelin Arısı ve yöresel adı ‘Hon Arı’ olarak bilinen Eşek Arısı bulunur. Bu arılar meskun mahallerde, çatılarda, eski samanlıklarda, sağa sola atılmış mobilyalarda, duvar deliklerinde, ağaç kovuklarında yuva yaparlar. Her yuvada birkaç bin arı olabilir.
İNSAN VE HAYVANLARA SALDIRIRLAR!
Bu arılar arazide gezerken, yuvalarına basmak veya eski ağaçlara tırmanmak gibi hareketlerde rahatsız olup insanlara ve hayvanlara saldırırlar. Bu tür arıların en büyük özelliği, bal arılarının aksine sürekli sokabilirler. İğneleri dikiş makinesi iğnesi gibidir, defalarca sokar.
SÜREKLİ ZEHİR ÜRETİRLER
Yine bal arıları ömründe bir defa zehir üretebilir. Sarıca ve eşek arıları ise sürekli arı zehri üretirler. Ayrıca bu arılar sadece sokarak değil, ısırarak da çok büyük zarar verebilirler. Çünkü salgıladıkları asitle en güçlü sinir ve kas sistemini kesme özelliğine sahipler.
KALP KRİZİNİ TETİKLER!
Bölgemizde de fındık ve kestane toplama sırasında bu gibi vakalar sıkça görünmektedir. Arı sokmasının en büyük etkisi, anafleksi şok yapmasıdır. Yani kalp krizi tetikleyebilir. Arı sokması halinde hızlı tansiyon düşmesi nedeniyle hasta sırt üstü yatırılmalı, ayakları yüksekte tutulmalı, tuzlu içecekler verilmeli. Yerinden kaldırılmadan ivedi şekilde ambulans çağırılmalı. Bu süreçte de bilinci açık tutulmalı, solunumu kontrol edilerek sağlanmalıdır.
YANINIZDA BUZ TAŞIYIN!
Bu gibi durumlarda vatandaşlarımızın arazide daha dikkatli yürümeleri ve dolaşmaları gerekir. Kalın elbise ve çizme giymeleri gerekir. Yanlarında arı sokmalarına karşı mutlaka bir şişe buz taşımaları gerekiyor. Arı soktuğunda ilk müdahaleyi buz ile yaparsa ambulans gelene kadar faydalı olur.
Vatandaşlarımız bu tür arıları gördüğünde yakarak veya ilaçlayarak imha yoluna gitmemeleri gerekir. Çünkü uzmanlık gerektiren bir iştir, mutlaka çevredeki aracılardan yardım almalıdırlar.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
üzgün1
gülücük0
şaşkın0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın