Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Oruçlar açıldı, lokmalar yenildi…

Oruçlar açıldı, lokmalar yenildi…

Taştan: “2 Ekim Pazartesi günü saat 15.00’da Cem Evmimizin önünde yapacağımız aşure etkinliğimize ilçemizde tüm canları, tüm dostları bekliyoruz”


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Alevi Kültür Dernekleri Ereğli Şube Başkanı Mehmet Taştan, “Muharrem ayı, insanlık için yastan çok fazlasıdır” dedi.
Alevi Kültür Dernekleri’nin Kavaklık Mahallesi’ndeki Ereğli Cem Evi’nde, 30 Ekim Cumartesi günü 10 Muharrem Orucu lokması yendi. Yemek öncesi dua edildi, ’Allah Allah’ denildi.
Şube Başkanı Mehmet Taştan, yenilen yemek sonrası gazetecilere açıklamasında, Muharrem ayının tarihin en büyük katliamına tanıklık ettiğini söyledi. 680 yılının 10 Ekiminde peygamber soyuna Yezit tarafından vahşice soykırım uygulandığını hatırlatan Taştan, şöyle dedi:

Lanetle ve nefretle anıyorsak…
“Bu olay insanlık tarihinin gördüğü en büyük ve en dramatik katliamdır. Yezit kötülüğün, düşmanlığın en üst noktasıdır. Dünyadaki kötülüğün, düşmanlığın kinin, karanlığın temsilcisidir. Bu gün onu lanetle ve nefretle anıyorsak bunu bu zulmü teşhir eden, açığa çıkaran mazlumlar şahı, cennet gençliğinin efendisi Hüseyni Kerbela’ya borçluyuz. İnsanlık aleminin ışığı İmam Hüseyin, Yezidi melunun zulmünü tarihin en büyük kahramanlık destanını yazarak çöplüğe atıyordu. Bu büyük insanlık abidesi bundan sonra bütün zalimlere başkaldıran nice kahramanın umut ışığı olmuştur. Mazlumların ve masumların umudu olurken zalimlerin korkulu rüyası olmuştur.

Çok yaralıyız, çok acılıyız ama…
Muharrem ayı, insanlık için yastan çok fazlasıdır. O şehitler şahı Kerbela’da ailesi ve sevenleriyle şehit olurken dünya durdukça aydınlığın meşalesini yakmıştır. Biz, hiç kuşkusuz çok yaralıyız, çok acılıyız ama çok şükür başımız dik, onurlu ve vakuruz. Çünkü Şehid-i Şüheda Hüseyin’in talipleriyiz. Her Muharrem ayın, bizim için hüznün ve acının ayıdır. Bir o kadar da umudun ayıdır. Kararlılıkla Hüseyn-i olmaya devam edeceğiz.”

Aşure günü bugün…
Bugün yapılacak aşure etkinliğine ise davet çağırısında bulunan Başkan Taştan, “2 Ekim Pazartesi günü saat 15.00’da Cem Evmimizin önünde yapacağımız aşure etkinliğimize ilçemizde tüm canları, tüm dostları bekliyoruz” dedi.

-Katılım-
Lokmaya Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Adil Ateş, Dede Sefa Öztürk, Dede Mustafa Dedekargınoğlu, Gümeli Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Songül Koçdemir ve Alevi vatandaşlar katıldı. 

Oruçlar açıldı, lokmalar yenildi…

Taştan: “2 Ekim Pazartesi günü saat 15.00’da Cem Evmimizin önünde yapacağımız aşure etkinliğimize ilçemizde tüm canları, tüm dostları bekliyoruz”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük5
üzgün2
hayran0
şaşkın0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo