Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ONLARIN YERİ BUZDOLABI DEĞİL!.

ONLARIN YERİ BUZDOLABI DEĞİL!.

Gıdaların taze kalması için buzdolabınızı ilahi kurtarıcı olarak mı görüyorsunuz? Domatesleri, muzu ve hatta ekmeği, bozulmasın diye marketten gelir gelmez buzdolabına mı yerleştiriyorsunuz? En azından aşağıdaki gıdalar için bunu bir kere daha düşünün...

DOMATES

Domatesleri buzdolabına koyarak olgunlaşmasına mani oluyor, lezzetinin ölmesine sebep oluyorsunuz. Dr. Mercola’ya göre bu şekilde domateslerin kimyasal yapısı bozuluyor ve domatesin içindeki, tadını etkileyen uçucu bileşen azalıyor. Domatesin dokusu ve rengi de soğuk ortamdan etkileniyor; 5 derecenin altındaki sıcaklıklarda ’soğuk zararlanmasına’ maruz kalan sebzenin yüzeyinde çukurlar oluşuyor.

 

PATATES

Patatesin soğuk ve kuru ortamda saklanması bir şart, ama orası buzdolabı olmamalı…  Buzdolabında tutulan patatesin içeriğindeki nişasta şekere dönüşebilir bu da sebzenin dokusunun değişmesine, renginin bozulmasına ve pişirildiğinde şekerli bir tat vermesine neden olabilir.

 

SOĞAN

Kabuğu soyulmamış soğanlar havadar, kuru ve soğuk bir yerde beklemeli. Ama onların yeri de soğuk bir buzdolabı değil… Soğan, ancak kabuğu soyulmuş ve kesilmişse buzdolabına konulabilir. Öte yandan bu şekilde de kuru kalabilmeleri için nemin az olduğu bir ortama ihtiyaç var. Kesilmiş soğanlar hava geçirmez bir saklama kabında yedi güne kadar saklanabilir.

 

 

EKMEK

Buzdolabı ekmek için hayli kötü bir ortam. Ekmeği dondurmak, her ne kadar bayatlamasına mani olsa da somun ekmeğinizi buzdolabına koymak bilakis, bayatlama sürecini hızlandıracaktır. Nişasta, soğuk derecelerde oda sıcaklığında olduğundan çok daha hızlı bir şekilde kristalize olur, ekmeğin sertleşip bayatlama süreci hızlanır.

 

MUZ

Olgun muzu buzdolabına koymak, meyvenizin birkaç gün daha olgun kalmasını sağlar ama hâlâ yeşil ve sert olan muzları buzdolabına koymanız, olgunlaşmaya mani olur. Muzunuz bu durumda buzdolabından çıkardıktan sonra bile olgunlaşaz ve kararır. Tropik bir meyve olan muzun hücre duvarlarında soğuğa karşı doğal bir koruması yoktur. Bu nedenle soğuk ortamda zarar görürler; meyvenin sindirim enzimleri hücrelerden sızar bu da muzun dış kısmının tamamen kararmasına neden olur.

 

SARIMSAK

Sarımsakların naylon torbalara ya da buzdolabına konması küflenmesine neden olabilir. Bu nedenle sarımsağı saklamak için en iyi yer oda sıcaklığında, hava akımı olan, kuru ve bir parça ışık gören karanlık bir alan… (The Independent)

 

 

radikal

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın