Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Olur Olmaz Gülmek Alzheimer Belirtisi

Olur Olmaz Gülmek Alzheimer Belirtisi

İngiliz uzmanların yaptığı araştırmada giderek çarpıklaşan mizah anlayışının demans habercisi olabileceği sonucuna varıldı. Mizah anlayışındaki çarpıklıklara, trajik olaylara kahkahalarla gülmek de dahil.

University College of London’da (UCL) yapılan araştırmada, beynin ön ve yan lobunda hücre kaybı ortaya çıkan 48 frontotemporal demans hastası incelendi. Hasta yakınlarına verilen ankette, hastaların farklı komedi türlerine karşı tepkilerinin ölçülmesi istendi. Hasta yakınlarının neredeyse tamamı, demans teşhisinden 9 yıl kadar önce mizah anlayışında bir değişiklik fark ettiklerini söyledi.

MR. BEAN İZLİYORLAR

Hastaların birçoğu tuhaf bir mizah anlayışı geliştirip kişisel yaşamlarındaki trajik bir olay ya da habere gülmeye başladı. Demans hastalarının ayrıca “Emret Bakanım” gibi hiciv komedileri yerine “Mr. Bean” gibi aksiyon-komedileri tercih ettikleri görüldü. Çalışmayı yürüten Dr. Camilla Clark, “Bunlar tatsız komedi anlayışının çok ötesinde, tamamen uygunsuz bir mizah bu. Örneğin bir adam, eşi kendisini sıcak suyla haşladığında güldü” dedi. 

KAZA HABERINE GÜLDÜ

Sheffield’de yaşayan Lea Pearce çalışmaya katılmadı ancak araştırmadaki bulguları bizzat yaşadığını söyledi. Pearce annesindeki ilk değişiklikleri 55 yaşındayken fark ettiğini, ancak frontotemporal demans teşhisinin 4 yıl sonrasında konulduğunu anlattı. Pearce, “Annem sevgi dolu bir kadındı, ama sonra giderek duygusuz bir hale geldi. Doğum günlerimizi unutuyor ve birinin kaza geçirdiğini, hastalandığını ve hatta işini kaybettiğini duyduğunda gülüyordu” dedi. İngiltere Alzheimer Araştırmaları Vakfı’ndan Dr. Simon Ridley ise kendisinin ya da yakınlarının davranışlarındaki değişiklikten kaygılananların doktora başvurmaları gerektiğini söyledi. Ridley, “Bunamayı duyduğumuzda ilk aklımıza gelen hafıza kaybı oluyor ama bu çalışma günlük yaşam ve ilişkileri etkileyen sayısız farklı belirtiyi gözlemlemenin önemini ortaya koyuyor” dedi.

 

aktuelpsikoloji

 
 
 
WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın