Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ÖDÜLLÜ ÇİLEKLİ PASTA YARIŞMASI

ÖDÜLLÜ ÇİLEKLİ PASTA YARIŞMASI

Ereğli’de pembe rengi, aroması ve kokusuyla eşsiz özelliğe sahip olan ve tezgah görmeden alıcı bulan Osmanlı çileğini yaygınlaştırmak adına çilekli pasta yarışması düzenlendi.

Fide yetiştirilmesinde yaşanan sıkıntılardan dolayı ilçeye bağlı 5 köyde 8-10 aile tarafından üretilen Osmanlı çileği kozmetikten gıdaya kadar farklı sektörlerce yurt içi ve yurt dışından gelen taleplere karşılık verilemiyor.

Osmanlı çileğine dikkati çekmek için ilçedeki Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği tarafından çilekli pasta yarışması düzenlendi.

Ereğli Belediyesi Cumhuriyet Halk Evleri’nde gerçekleştirilen ve 7 üreticinin katıldığı yarışmada konuşan Dernek Mali Sekreteri Şaban Çetinkaya, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda gelen Osmanlı çileği talebine karşılık verememenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Bu yıl üretiminin 700 kilograma düşmesi beklenen Osmanlı çileğinin, henüz yetişmeden tarlada alıcı bulduğunu da anlatan Çetinkaya, yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

"Dernek olarak bizler bölgemizde çok büyük öneme sahip olan Osmanlı çileğinin yeniden gelişmesini istiyoruz. Bunu yaparken de üreticilerin konuya dikkatini çekmek adına ödüllü yarışmalarla onları canlı tutmaya çalışıyoruz. Osmanlı çileğinin kullanım alanlarından bir tanesi olan pastacılık sektörü. Dikkatleri çekmek adına bu tür yarışma düzenledik"

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ziraat Odası’nda görevli jüri üyeleri sunum, tat ve görünüm olarak pastaları değerlendirdi.

Yarışmada, Sevval Koyuncu’nun ’Çilek ve Çelik’ ismini verdiği un yerine fasulye kullanarak hazırladığı pasta ile Çağla Doğan’ın gelinlik figürlü pastası ilgi gördü.

Ödül kazananların 27 Mayıs’ta gerçekleştirilecek, ’Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenliği’ etkinliğinde açıklanacağı bildirildi. Yarışmada, birinciye 3, ikinciye 2 ve üçüncüye 1 çeyrek altın hediye olarak verileceği açıklandı.

 
WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın