Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

O GÜNÜ, YENİDEN HATIRLATTILAR

O GÜNÜ, YENİDEN HATIRLATTILAR


EREĞLİ
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 43’ncü yıl dönümünde kutlama töreni gerçekleştirildi.
Kıbrıs’ı özgürleşme harekatı sırasında verilen 498 şehit, Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı’ndaki törende anıldı.  Muharip Gaziler Derneği Karadeniz Ereğli Şube çelengi Anıt’a konuldu. Saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı söylendi. Sivil vatandaşlarında Marşa duyduğu saygı duruşu sırasında bir muharip gazi tarafından göndere Türk Bayrağı toka edildi.
Muharip Gaziler Derneği Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Temel Şahin, törende konuşmasında, özgürlüğüne kavuşan Kıbrıs’ın, kaderine terk edilemeyeceğini söyledi. Bu uğurda ise şehitler verildiğini hazırlatan Şahin, şu sözlerle konuştu:
“BU TOPRAKLAR ŞEHİT DÜŞENLERE KARŞI
BİR NAMUS BORCUDUR”

“Bundan 43 yıl önce Kıbrıs Adası büyük bir drama sahne olmuştu. Kıbrıs Türkü’nü korumak, can ve mal güvenliğini sağlamak, Anavatan’ın namus borcuydu. Türk Ordusu, 20 Temmuz 1974’de başaralı bir harekat icra ederek Kıbrıs’taki duruma fiilen el koymuş ve Kıbrıs Türkü’nü olası bir katliamdan kurtararak Ada’nın Yunanistan’a bağlanmasını önlemiştir.
Bugün Kıbrıs Türkü, kendi vatanı ve bayrağı altında hür ve bağımsız yaşamaktadır. 20 Temmuz, Kıbrıs Türkü’nün esaretten kurtulduğu gündür. 20 Temmuz, Yavruvatan’ın Anavatan’a kavuştuğu gündür. Türk Ordusu, Kıbrıs uğrunda 498 şehit vermiştir. Bu toprak artık Kıbrıs Türkü’nün öz toprağıdır. Vatan toprağa geri verilemez, kaderine terk edilemez. Kıbrıs’ta Türk varlığını yaşatmak, gelecek nesillere ve bu topraklar için şehit düşenlere karşı bir namus borcudur.”
Törene Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Piyade Albay Murat Türken, Ereğli Belediye Başkanvekili Atilla Bulak, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler ve onların aileleri katıldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo