Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

O ’ASKER’İ TOPRAĞA VERDİK

O ’ASKER’İ TOPRAĞA VERDİK

 Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de vefatının ardından naaşını İstanbul’dan İzmit’e taşıyan Yavuz Zırhlısı’nda askerlik yapan Şaban Kalmaz, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 100 yaşında vefat etti.

Atatürk’ün naaşı başında İzmit’e kadar nöbet tutan askerler arasında yer alan Kalmaz, bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Ereğli Devlet Hastanesi Göğüs Servisi Bölümü’nde yaşam mücadelesini kaybetti.

Yakınları tarafından cenazesi hastane morgundan alınan Kalmaz için Ormanlı beldesi Ortacı köyündeki Burun Ören Mahallesi Camisi’nde tören düzenlendi.

Cenaze törenine, Kalmaz’ın ailesi ve yakınları, Ereğli Belediye Meclis üyeleri İhsan Yazıcıoğlu ile Sabri Dinç’in yanı sıra köy halkı katıldı.

Tabutunun üzerine çerçevedeki Yavuz Zırhlısı ve askerlik fotoğrafı konulan Kalmaz’ın ailesi, taziyeleri kabul etti.

Kalmaz’ın naaşı, kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.

- "Gururla anlatmıştı"

Ortacı köyünde 4 yıl önce hatıralarını AA muhabirine anlatan Kalmaz, 15 Nisan 1938’de askere gittiğini, acemi birliğinin ardından 48 ay Yavuz Zırhlısı’nda vatani görevini yaptığını belirterek, şunları kaydetmişti:

"Dolmabahçe Sarayı’ndan Ata’nın naaşının gemimize getirileceğini öğrendik. Naaşı alıp İzmit’e götüreceğimiz söylendi. Atatürk’ün naaşı gemimize konulduğunda büyük heyecan yaşadık. Atatürk’ün tabutunun başında nöbet tutması için seçilen askerlerden biriydim. Yolculuk süresince naaşın başından ayrılmadık. O gün olağanüstü bir durum yaşıyorduk. Zırhlının çevresinde yabancı devletlere ait uçaklar ve gemiler de vardı. Yolculuk esnasında askeri bando marş çalıyordu. Askerler selam duruyordu. Duygu seli yaşanıyorduk. Benim gibi çok sayıda asker ağlıyordu. İzmit’e gelindiğinde naaşı Ankara’ya götürülmesi için özel bir trene teslim ettik. O günleri yaşayan ve hayatta bulunan birkaç tanıktan biri olduğumu tahmin ediyorum. Belki de tekimdir. Atatürk’ün naaşı başında nöbet tutmanın gururu yaşıyorum.’’

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın