Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

’EMİR BÜYÜK YERDEN’

’EMİR BÜYÜK YERDEN’

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi olan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, kamuoyunda “kiralık işçilik yasası” olarak bilinen "Güvenceli esneklik, özel istihdam büroları" yasa tasarısının TBMM’deki görüşmeleri sırasında, CHP grubu adına konuşma yaptığını bildirdi.


Demirtaş, açıklamasında, görüşülen tasarının, kayıt dışıyla birlikte 10 milyon çalışanı, aileleri ile birlikte yaklaşık 40 milyon vatandaşı ilgilendirdiğini belirtti.


Söz konusu kanunun, işçi ve haklarını korumadığını öne süren Demirtaş, şunları kaydetti:

“EMİR BÜYÜK YERDEN”
“İş hukukunun temel felsefesine, ruhuna aykırı olan, işverenler tarafından kötüye kullanılabilecek birçok hükmü içeren, Türkiye’nin dört bir tarafını yasal amale pazarına dönüştürebilecek, çalışma yaşamını temelinden sarsacak, iş barışını bozabilecek hükümler içeren bir yasayı konuşuyoruz. İş hukukunun temel felsefesi, ekonomik açıdan güçlü olan işverene karşı zayıf durumdaki işçiyi korumaktır. Oysa bu kanun, emeği korumuyor, işçiyi korumuyor, tam tersine işçiyi koruma altına alan 4857 sayılı Yasa’ya karşı işvereni koruyor.
Sizi anlıyorum, çoğunuz patronsunuz ya da çoğunuz patron seversiniz ama bir de çalışanları düşünün, o asgari ücretle her gün evine ekmek götürmeye çalışan yasal amele pazarında iş bekleyecek gariban emekçileri düşünün.
Sizler de biliyorsunuz ki bu kanun Anayasa’ya aykırı, vicdana aykırı, çalışanların haklarına zarar verebilecek birçok hüküm içeriyor. Belki sizin de vicdanınız rahatsız ama bu kanun tekrar Meclise geldiğine göre demek ki emir büyük yerden.”

CHP’Lİ VEKİL SORDU;
4 AYLIK GEÇİCİ BAKANLIK İSTER MİSİNİZ?
Her çalışanın, çalıştığı yerde emekli olmak istediğini savunan Demirtaş, şu sözlerle konuştu:
“Sayın vekiller, siz, dört aylık, geçici bir milletvekili olmak ister misiniz? İster misiniz sayın vekiller? Bence hiçbiriniz dört aylık, geçici bir milletvekilliği istemezsiniz. Peki sayın bakan, siz, dört aylık, geçici bakanlık ister misiniz? Sayın müsteşar ister mi? Hiçbirimiz istemeyiz. Ama hiçbirimizin istemediği bir konuyu bu işçilere dayatıyoruz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. İşçi ile işveren arasında geçici iş ilişkisi kurmak son derece yanlıştır.

“YASAL AMELE PAZARI”
İstanbul Milletvekilimiz Sayın Yakup Akkaya’yla birlikte Ulus Amele Pazarı’na gittik, orada işçilerle görüştük. Sabahın 5’inde, ’bugün iş bulurum’ umuduyla, alet edevatını alan işçiler kendisini bu pazara atıyor, orada çaresizce bekliyor, gelen her arabaya ’adam lazım mı?’ diye soruyor. Konuştuğumuzda, ’biz açız. İş, aş, ekmek istiyoruz’ diyorlar. İşte, 10 milyon çalışanı bu hale getirecek olan yasaya ’evet’ diyecek olan arkadaşlar, sizden rica ediyorum, siz de gidin ve görün, oradaki çaresizliği görün. Biraz vicdanınız varsa eminim siz de bundan vazgeçersiniz.”

Tasarı, muhalefetin tüm çabalarına rağmen, 6 Mayıs gecesi saat 4’de AK Parti’lilerin oyları ile kabul edildi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın