Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

“MÜCBİR SEBEP HALİ”

“MÜCBİR SEBEP HALİ”

Düzce ve Zonguldak bölgesindeki aşırı yağışlar sonrası sele maruz kalan ve zarar gören vergi mükellefleri için “Mücbir sebep hali” ilan edildiği bildirildi.


Zonguldak Vergi Dairesi Başkanı Refik Akgün, Ereğli vergi dairesi toplantı Salonunda düzenlenen Mali Müşavirler ve Muhasebecileri bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, 18 Temmuz’da Düzce merkezli Ereğli, Alaplı ve Gülüç beldesinde önemli sel felaketi yaşandığını hatırlatarak, yaşamını yitirenler Allah’tan rahmet, kayıpların bulunması ve yaralılara acil şifa dileğinde bulundu.
BAKANLIK SÜRE TANIDI
Akgün, söz konusu felaket nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca, selden zarar gören vergi mükelleflerine kolaylık sağladığını anlatarak, şunları kaydetti:
“Bu dönemde vermemiz gereken beyannameler ve bildirimler ile ilgili 18 Temmuz 2019 tarihinde mücbir sebep tarihimiz başladı. Selden zarar gören mükellefler, 18 Temmuz-18 Eylül 2019 dahil tarihler arasında verilmesi gereken beyannameler ve bildirimlerini 18 Eylül 2019 dahil tarihine kadar verebilecekler.
TUTANAKLARLA BİRLİKTE
Bunun için ise selden zarar gördüklerine dair gerek itfaiye, gerekse ilgisi olduysa polis birimlerince yapılan tutanakları ibraz etmek şartıyla, gelir veya kurumlar yönünden bağlı oldukları vergi dairelerine müracaat etmeleri gerekiyor. Bu sayede beyanname ve mükellefiyetinden doğan işlemlerden dolmayı mükelleflerimiz her hangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmayacaklar.
Ayrıca bu dönemde verilmesi gereken beyannamelerin ödeme süresi de Vergi Usul Kanununun 111. Maddesine istinaden 26 Eylül 2019’a alındı.”
SORULARI YANITLADI
Akgün, Zonguldak Gelir İdaresi Grup Müdürü Abdurrahman Kösemen ve Ereğli Vergi Dairesi Müdürü Muharrem Gövce, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayıkcı’nın da yer aldığı toplantıda muhasebecilerin sorularını yanıtladı.
Toplantının ardından katılanlara çay ve yiyecek ikramında bulunuldu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın