Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

MSB, TERSANELERİ İNCELEYİP RAPORLAYACAK

MSB, TERSANELERİ İNCELEYİP RAPORLAYACAK

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Milli Savunma Bakanlığı(MSB)nda, Ereğli Tersaneleri ile ilgili, bölgeden bir heyetle birlikte gerçekleştirilen toplantıyı yazılı bir açıklama ile değerlendirdi. Açıklamaya göre, MSB yetkilileri bölgede inceleme sonrası rapor hazırlayıp bakanlığa sunacak.

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Milli Savunma Bakanlığında, Ereğli Tersaneleri ile ilgili, bölgeden bir heyetle birlikte gerçekleştirilen toplantıyı yazılı bir açıklama ile değerlendirdi.

RAPOR HAZIRLANIP BAKANLIĞA SUNULACAK

Açıklamaya göre; Sıcak ve samimi bir havada geçen toplantıda genel olarak Zonguldak ve Kdz.Ereğli’nin ekonomik sorunları ve çözüm yolları görüşüldü. Tersaneciler taleplerinin dile getirdiler. Toplantının asıl amacı Kdz. Ereğli tersanelerinden ’’MİLGEM’’ Milli Gemi projelerinin birinin veya birkaçının, diğer gemilerin (hücum bot, vs.), dost ve müttefik ülke savaş gemilerinin Kdz. Ereğli tersanelerinde yapılması talebiydi. Verimli geçen toplantının ardından Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinden oluşan heyetin Kdz. Ereğli tersanelerinde inceleme yaparak bir rapor hazırlanmasına ve hazırlanacak raporun Bakanlığa ve Savunma Sanayi Müsteşarlığa sunulmasına karar verildi.

TERSANELER ’GÜVENLİK BELGESİ’ ALACAK

 

Öte yandan gerek Milli Savunma Bakanlığı gerek NATO ve diğer ülke silahlı kuvvetlerinin yeni gemi inşa ve tamir-onarım ihalelerine girilebilmesi için akredite olmaları gerektiği ve bunun içinde “Tersane Güvenlik Belgesi”alınması gerektiği ifade edildi. Tersane işletmecileri bu belgeyi almak için harekete geçme kararı aldılar.

KATILIM

Toplantıya Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Sami Bostancı, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ve Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu Başkanlığındaki heyette ise AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, İl Yönetim Kurulu üyesi İsmail Ofluoğlu, Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz, TSO Başkanı Yaşar Tetiker, MÜSİAD Kdz. Ereğli Şube Başkanı İbrahim Sezer, Ereğli Gemi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı R. Hakan Şen, Arıkan Gemi Ali Arıkan, Madenci Gemi Mehmet Madenci, Met Yılmaz Gemi İbrahim Beyazay, Ustamehmetoğlu Gemi Mehmet Ustamehmetoğlu yer aldı.

Bakanlıktaki toplantının ardından Kdz. Ereğli heyeti durum değerlendirmesi için tekrar bir araya gelerek istişarelerine devam ettiler.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın