Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

METİN ERCAN: AMACIMIZ MASADA BİTİRMEK

METİN ERCAN: AMACIMIZ MASADA BİTİRMEK

SENDİKA BAŞKANI, SÖZLEŞME İLE İLGİLİ KONUŞTU


Erdemir’de çalışan 4200 sendikalı işçiyi kapsayan ve 1 Eylül 2018’den geçerli 27 Dönem Toplu İş Sözleşmeleri görüşmeleri, 17 Aralık 2018’de yine Ankara’da gerçekleştirilen 5. Oturumda “Uyuşmazlık Zaptı” tutularak noktalanmıştı. Yasa gereği Hükümet tarafından atanan ‘Arabulucu’ da gerekli değerlendirmesini tamamlayarak hazırladığı raporu taraflara sunmuştu.

Karadeniz Ereğli’de kurulu kısa adı ERDEMİR olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları ile bu şirkette yetkili Türk Metal Sendikası Şubesi arasında süren 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, iş veren kanadının teklifinin beklendiği bildirildi.
Sendikanın Şube Başkanı Metin Ercan, bir siyasi partinin ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Erdemir üyelerinin refah, huzur ve iş barışının sağlanması için çalıştıklarını söyledi. Süreci masada anlaşarak tamamlamak istediklerini belirten Ercan, şunları söyledi:

“BİZİ ÇAĞIRMASINI, TEKLİFİNİ ORTALA KOYMASINI BEKLEYECEĞİZ”
“Bu toplu sözleme süreci, bizim için daha önceki süreçlerden farklıydı. Çünkü yaklaşık 6 tane oturum yaptık. Yapmış olduğumuz 5’inci oturumda anlaşamadık, ‘Uyuşmazlık’ ile kapattık. İlk görüşmelere başladığımız gün, amacımız geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de aynı olmak üzere masa başında bitirmekti. Tabi süreç nereye kadar götürecek bizi? Malum ülkenin gerek ekonomik şartlarından dolayı gerek Erdemir’in işleyişinden dolayı gerekse de bizim beklentilerimizden dolayı ama diğer toplu sözleşmelerden tek farkı vardı; bu durum bizi hiçbir zaman karamsarlığa sürmedi. Endişe ettirmedi, gardımızı düşürmedi. Farkı şuydu: 54 tane madde ile Uyuşmazlık tuttuk. Daha önceki dönemlerde Uyuşmazlığa gidilmişti fakat bu dönem Erdemir Yönetimi idari maddeler konusunda çok baskın bir taraf sergiledi.
Sağ olsun başta Genel Başkanımız, Genel Merkez Yönetimimiz en son yapmış olduğumuz toplantıda tüm idari maddeleri geçtik. Şuanda ücret ve ücrete bağlı sosyal haklarla beraber önümüzdeki süreçte işverenin bizi çağırmasını, teklifini ortala koymasını bekleyeceğiz. İnşallah amacımız masa başında bitirmek olacak. Toplu sözleşme bittikten sonra da yine elbette ki birinci felsefemiz Erdemir’deki üyelerimizin refah, huzur ve iş barışının sağlanması adına bu olacaktır.”  

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran5
gülücük2
kızgın1
şaşkın0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın