Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

MART’TA SONUÇ ALINACAK

MART’TA SONUÇ ALINACAK

Ereğli İlçesi Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, “Deniz Uçağı Seferleri’nin Ereğli’ye de yapılmasına yönelik fizibilite çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

Erdem, Ereğli FM’de Fikri Kapan’ın hazırlayıp sunduğu “Fikri Kapan’la Burada Konuşalım” programına telefon bağlantısı ile katılmasında yaptığı konuşmada, İstanbul Haliç merkezli yapılan Deniz Uçağı seferlerinin Ereğli’ye de geleceğini hatırlattı.

Erdem, Seabird firması ile görüşmelerin devam ettiğini, konuyu Demir Yollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) ile de görüştüklerini belirterek,şöyle dedi:

BAŞKAN UYSAL İLE GÖRÜŞÜLDÜ

“Seabird uçağı Alaçatı, İzmir, Bandırma, Bursa gibi yerlere Haliç’ten kalkıp gidiyor. Deniz uçaklarının bir özelliği vardır hem karadaki pistlere, hem de denize inebiliyor. Türkiye’deki Seabird şirketine bağlı deniz uçaklarının yolcu kapasitesi 2 personel ile birlikte 19 kişidir. Farklı ülkelerde, 2 kişilikte 50 kişilikte farklı uçaklar var. Bunlar, 45 ile 50 dakika arasında Haliç’ten Ereğli’ye gelecek. Şirket yöneticileri geldiler ve Sayın Belediye Başkanımız Hüseyin Uysal’ın da katılıdğı toplantıda belediye ulaştırma müdürü ile toplantılar yaptık, yerleri keşfettik. Uçak, Belediye İskelesine yanaşacak yolcusunu alacak ve kalkacak. Fiyat çalışması yapılıyor ve Seabird firması bizden koltuk garantisi istiyor. Biz bunu Deniz Ticaret Odası olarak yapıyoruz. Bu şu demektir; 19 kişilik uçağın en az 10 koltuğunu garanti edeceksiniz her seferde ve bunun parasını ödeyeceksiniz. Tabi bu işi Oda olarak bir turizm şirketine vereceğiz. İster 7 koltuk satılsın ister 19 koltuk satılsın. Aynı zamanda bu uçaklar,buradan Amasya ve Sinop’a da gidecek. Böyle bir çalışma yaptık.

HAVA KORİDORU ALINMALI

Hava trafiği, kara trafiği gibi değil. Dolayısıyla firmanın şartları ve konumu farklı. Riskli bir meslek olduğu için bunun DLH müsaadesi lazım. Bu işler bir günde bitmiyor,  Türkiye’de sistem ağır işliyor. Bunun için Ulaştırma ve Liman Başkanlığı, Ereğli Belediyesi, sigorta şirketleri ve koltuk garantileri çalışması içindeyiz. Bu çalışma Mart ve Nisan ayına kadar sürecek. Çünkü hava koridoru alınması lazım. Seabird şirketi ile Devlet arasında müsaadeler alınması gerekiyor.”

Erdem, görüşmelerin 2-3 ay kadar sürebileceğini ve uçak seferlerinin sonra başlayabileceğini sözlerine ekledi.

Erdem’in açıklamalarına Kapan ile, program konuğu gazeteci Doğan Gönüllü Teşekkür ederken, bu konunun daha geniş kapsamlı tartışılacağı bir programda buluşmaya karar verildi.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın