Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Madenci Yürüyüşünü anlattı

Madenci Yürüyüşünü anlattı

Zonguldak’ta 27 yıl önce Büyük Madenci Yürüyüşü’nde işçi olarak ön safta yer alan Ahmet Demirci, yıllar sonra madencilerin örgütlü bulunduğu Genel Maden İşçileri Sendikası’na Genel Başkan oldu.


Maden ocaklarının bulunduğu Zonguldak’ta 4 Ocak 1991 günü başlayan ve 8 Ocak 1991 günü Bolu’nun Mengen ilçesinde son bulan Büyük Madenci Yürüyüşü’nün 27. yıl dönümünde, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci o günleri anlattı.
Yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı o yürüyüşün Mengen ilçesinde son bulduğunu hatırlatan Demirci, o günleri şöyle aktardı:
"27 yıl oldu, biz de o günlerde işçi idik. Ben de o yürüyüşte 35 gün Zonguldak sokaklarında 5 günde Ankara yolunda yürüdüm. Başkanımızın önderliğinde arkadaşlarımızla beraber oradaydık. 1990 -1991 yılındaki yürüyüşümüz dünyaya mal olmuş bir yürüyüştür. Genel Başkanımız Şemsi Denizer’in önderliğinde Zonguldak’ın adını maden işçisinin adını duyurmakla çok bir yerde bulunduk."
“ANKARA YOLLARINA DÜŞELİM”
1983 yılında işe girdiğini anlatan Demirci, darbe nedeniyle 10 yıllık kayıpları olduğunu kaydederek şunları kaydetti:
"Genel Başkanımız bunun için haykırdı bunun için sokaklara döküldük. Allah’a şükürler olsun bir işçi arkadaşımızın burnu bile kanamadan o yürüyüşümüzü tamamladık. 35 gün Zonguldak caddelerinde yürüdük. En son Şemsi başkanımız dedi ki ’bu böyle olmuyor, biz Ankara yollarına düşelim’. Bununla beraber biz Ocak’ta ilk etapta otobüslerle gidecektik. Fakat otobüslerin Zonguldak’a sokulmadığını öğrendik ve yürümeye karar verdik. Biz buradan Karaman Beldesine kadar yürüdük. Karaman’dan otobüslerle Devrek’e kadar gittik. Devrek’ten Mengen’e kadar yürüdük. Haklarımız alındı mı? Hepsi olmasa da yürüyüşümüzün çok kazanımları oldu. Dönemin Başbakanları ile birlikte görüşmeler yapan Genel Başkanımız Şemsi Denizer’in iyi haklar aldığını düşünüyorum. 4 Ocak 1991 yılında başlayan büyük yürüyüşümüz böyle bir şekilde gelişti." 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük9
hayran2
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın