Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

LAİKLİK, VAZGEÇİLMEZDİR…

LAİKLİK, VAZGEÇİLMEZDİR…

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Karadeniz Ereğli’de, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şubesince laikliğin vazgeçilmez olduğu bildirildi.
Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama aynen şöyle:
“Dünya üzerinde pek çok ülkede seçimler yapılır. Halkın önüne konulan sandıklar, demokrasinin bir gereği fakat, tek ölçütü değildir. Bir rejimin demokrasi olduğunun söylenebilmesi için ‘laiklik’ kesin bir şarttır. Laiklik, kutsal din duygularının istismar edilerek, siyasi rant haline dönüştürülmesine karşı duruştur. Başka bir anlatımla; aklın özgürleşmesi, kulluk yerine birey ve yurttaşlığın benimsenmesidir.
Yeryüzünde ‘laiklik’ büyük ve kanlı mücadeleler sonucunda kazanılmıştır. Temel insan hakları, eşitlikler ve özgürlükler laik devlet yapısıyla güvence altına alınabilir. Atatürk Devrimi’nin temeli ‘laiklik’tir. Dünyanın uzun soluklu mücadeleler sonucunda kazandığı laiklik; Atatürk Devrimi sayesinde, Türk Milleti’nin yaşam tarzı haline dönüşmüştür.
Cumhuriyetin Kuruluş sürecinde ‘din elden gidiyor’ bahanesiyle gerçekleşen iç isyanlar; bugün, Atatürk Devrimi’ne ve Devrimin temeli laikliğe karşı ‘kindar’ bir siyasi yapıya evrilmiştir. Siyaset eliyle, laiklik zayıflatılmış; sadece anayasada var olan bir terim halini almıştır.
Tüm eksikliklere ve yanlışlıklara rağmen Türkiye’de demokrasiden söz edebiliyorsak; insan haklarından, kadın-erkek eşitliğinden, bilimsellikten ve çağdaşlıktan konuşabiliyorsak, Atatürk Devrimi’nin temeli olan laiklik sayesindedir.
Laikliğe karşıtlık, gericiliktir. Kutsal din duygularını siyasetten istismar etmek demektir. Laikliğe karşıtlık; Yurttaşlıktan vazgeçmek, kula kulluk etmek demektir. Laikliğe karşıtlık; dinler ve mezhepler arası savaşa evet demektir.
Son 17 yılda; geçmişteki anti laik uygulamaların çok üstünde bir siyasi çabayla, laikliğin, yok edilme noktasına getirildiğini görmekteyiz. Atatürkçü Düşünce Derneği; Genel Merkez Yönetimi, Kurulları ve tüm Şubeleriyle; laikliğin milletimiz açısından değerini ısrarla anlatmaya devam edecektir.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın