Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Kocası bile inanmadı ama başardı

Kocası bile inanmadı ama başardı

İŞTE TÜRK KADININ CESARETİ, MARİFETİ VE AZMİ...


3 yıl önce bulaşıkçı olarak işe başladığı lokantayı 180 bin liralık icra borcu ile devralan kadın, işletmeyi 1 yıl içerisinde kâra geçirmeyi başardı. Eşinin bile inanmadığı kadın, devletten 1 kuruş destek almadan, tamamen veresiye çalışarak 2 kişiyle birlikte tüm borcu 1 yılda ödeyerek işletmenin sahibi oldu ve şu anda 4 kadına istihdam sağlıyor. 
 

 

Kastamonu’da 2 çocuk annesi Hamide Sazak, çocuklarının geleceği için yıllarca çeşitli iş yerlerinde çalıştı. 2015 yılında bir lokantada bulaşıkçı olarak başlayan Sazak, zamanla çalıştığı iş yeri maddi sorunlarla kapanma noktasına geldi. 180 bin TL’lik icra borcu bulunan lokantayı devralmayı düşündü ama işletmeyi devralacak hiçbir maddi durumu yoktu. Eşi başta olmak üzere yakın çevresi 180 bin TL borcu bulunan lokantayı devraldığında üstesinden gelemeyeceğini, başaramayacağını düşündü ama Hamide Sazak yılmadı.
Bir elemanla lokantanın başına geçen cesur kadın, aşçılıktan garsonluğa, temizlikten bulaşıkçılığa her işi kendisi yaptı. Dağ gibi borcu olan lokantayı bir yılda hatırla, gönülle veresiye olarak kapatan Hamide Sazak, zamanla lokantayı kara geçirdi.
Yaz dönemlerinde çocuklarının da yanında çalıştığı Hamide Sazak, bir müddet sonra yanına 4 bayan eleman daha aldı ve işletmesini tamamen bayanların çalıştığı bir yer haline getirdi. 
Türk kadınının istedikten sonra her işi başarabileceğine dikkat çeken Sazak, kadınların korkmadan iş yaşamına atılma çağrısında bulundu. Genelde erkeklerin ağırlıkta olduğu lokanta sektöründe adından söz ettiren Hamide Sazak’ın işletmesine çevre esnaflar ve vatandaşlar da büyük ilgi gösteriyor. 
Bayan Sazak, “'başaramazsın, yapamazsın' diyorlardı. Ama ben mücadele ettim. Yılmadım ve başardım. Başaracağıma inanıyordum. Bütün Türk kadınları her işi başarabilir” dedi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran14
gülücük2
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İsimsiz Yorumcu

23 Ekim 2018 - 17:56

Helal olsun ablacım, örnek alınası bir kadınsın! Girişimciliğinde başarılı olmuşsun.

Şükrü Özmen

27 Ağustos 2018 - 17:48

Helal olsun

Yorum Yazın