Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Karabük’te yangın kabusu!

Karabük’te yangın kabusu!

Karabük’te dün akşam saatlerinde çıkan ve yaklaşık 8 saat sonra kontrol altına alınabilen orman yangınında soğutma çalışmaları devam ediyor.


Karabük-Yenice karayolu atık su arıtma tesisi mevkisinde, demir yolundan çıktığı tahmin edilen ve rüzgarın etkisiyle büyüyen kızılçamların bulunduğu alandaki yangın, Karabük, Zonguldak, Bartın, Kastamonu ve Bolu Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince arazözler, greyderler, dozer, su tankerleri ile müdahale edilerek gece saatlerinde kontrol altına alındı.
Bölgede havadan ve karadan soğutma çalışmaları devam ederken, sabahın ilk ışıklarında yangın bölgesinde Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel’den bilgiler alan Karabük Valisi Kemal Çeber, gazetecilere açıklamasında, vatandaşları uyararak, birkaç gün daha sıcak hava riski olduğundan özellikle vatandaşların yangınlara karşı çok dikkatli olmalarını istedi. Çeber, orman yangınına güçlü bir şekilde müdahale edildiğini belirterek şöyle dedi: "Başta Orman Bölge Müdürümüz olmak üzere tüm ekibiyle birlikte çok güçlü bir şekilde müdahale ettiler. Helikopterimiz de soğutma çalışmaları çerçevesinde su atıyor. Gece saat 02.00 sıralarında arkadaşlarımız tam anlamı ile rahatladı. Civar illerden gelen ormanla mücadele ekiplerimiz ve Karabük’teki tüm ilgili kurumlar birlik ve beraberlik içerisinde çok güzel bir mücadele verdi. Gerçekten çok riskli bir yangındı ve profesyonellik gerektiriyordu. Bölge müdürümüzün tecrübesi ve arkadaşlarımızın gayreti sonucu da yangını almayı başardık. En büyük risk ve endişemiz yangının kaçma riski. Sönmüş gibi görünen bu alanda yangının kaçma riskine karşı mücadelemiz devam ediyor. Gece Orman ve Su İşleri Bakanımız ve İçişleri Bakanımız arayarak konuyla ilgili duyarlılıklarını gösterdi.”
Vali uyardı, rica etti!
Vali Çeber, sıcak hava riski devam ettiğinden herkesin duyarlı olmasını isteyerek, "Pazartesi gününden itibaren piknik yerlerimiz haricinde ormanlarda ateşi ve pikniği yasakladık. Bizim en çok övündüğümüz konu ormanlarımızdır. Bizim ricamız, trenle geçen yolcularımız izmarit atmasın, yoldan geçen sürücüler yanıcı madde ve cam şişe atmasın. Herkes çok duyarlı olsun. Birkaç gün daha sıcak hava riskimiz var. Hem kurak hem nem az. Herkesten duyarlılık ve dikkat bekliyoruz” diye konuştu. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük2
şaşkın1
hayran0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo