Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KANDİLLİ’DEKİ KÖMÜR İŞLETMESİNİN KAPATILACAĞI İDDİASI!.

KANDİLLİ’DEKİ KÖMÜR İŞLETMESİNİN KAPATILACAĞI İDDİASI!.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez, Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesindeki Alacaağzı kömür işletmelerinde bulunan 4,5 milyon ton kömür rezervinin sular altında kalacağını iddia etti.

Eşitmez, yaptığı açıklamada, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) işçi yetersizliği nedeniyle çalıştıramadığı, 2005 yılında redevans karşılığı 20 yıllığına Hattat Enerji ve Maden AŞ’ye kiraya verdiği Alacağzı işletmesinde bulunan kömür rezervlerinin büyük tehlike altında olduğunu öne sürdü.

TTK ile yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle hukuki süreç başlatılan Hattat Enerji’nin işletmeyi kapatma kararı almasının ardından yaklaşık 800 maden işçisinin de işsiz kaldığını belirten Eşitmez, şöyle konuştu:

"Mahkeme süreci devam ediyor. Mahkemenin kararına göre de dava sonuçlanıncaya kadar dava konusu olan Alacaağzı bölümünün bakım, onarım, su atımı ve benzeri işleri yerine getirmekle yükümlü kılınan işveren bu kararları hiçe sayıyor. TTK’nın görevlendirdiği iş güvenliği uzmanlarının yaptığı incelemede eksi 300 kodunda su tahliyesinin yapılmadığı ve tahliye için kullanılan su tulumbalarının söküldüğü tespit edildi. Sular şu an 17-A nolu pano dediğimiz galeriyi tamamen doldurdu. Önlem alınmaması durumunda 4,5 milyon kömür rezervinin bulunduğu eksi 300 kodunun 10 gün içerisinde sular altında kalması kaçınılmaz."

Eşitmez, 4,5 milyon ton kömür rezerviyle bin kişiye 40 yıl istihdam sağlanabileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"4,5 milyon ton taş kömürünün üstüne su basmak ülke ve Zonguldak ekonomisine su basmak demektir. TTK’nın 2005 yılından önce 60 kişiyle bakım ve onarım yaptığı bölüm bugün Hattat Enerji ve Maden Tic. AŞ. tarafından 27 kişiyle yapılmaya çalışılmaktadır. Herkes üstüne düşen görevi yerine getirmelidir. Firma mahkeme kararına uyarak eksi 300 kodunda ivedilikle su tahliyesine başlamalıdır."

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo