Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ

Kadın, siyasi temsilde sadece “yasal” olarak eşit


Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kadın Platformu’nca, mecliste kadın-erkek eşitliğinde Türkiye’nin dünyada 91. sırada yer aldığı bildirdi.
Platformdan 5 Aralık Kadın Hakları günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, siyasi temsil konusunda kadınların oranının erkeklere göre çok geride olduğu belirtildi. 82 yıl önce Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan değişiklik ile Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanıyan önergenin TBMM’de kabul edildiği hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Atatürk’ün kadınlarımıza Seçme ve Seçilme hakkı tanıması üzerine ’bu kararla kadınlarımıza sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer verilmiştir. Uygar memleketlerin birçoğunda, kadına esirgenen bu hak bugün kadınlarımızın elindedir ve onu salahiyet ve liyakat ile kullanacaktır’ demiştir. Ancak, ülkemizde kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkına ilişkin yasal düzenlemeler ne yazık ki yasalar önünde erkekler ile eşit düzeyde birer yurttaş olan kadınların, karar mekanizmalarına ve siyasi hayata aktif katılımında yetersiz kalmıştır. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların siyasi hayata katılım oranı hala erkeklerin çok gerisindedir.
Avrupa Ülkelerinde kadın milletvekili oranı yüzde 40’ları bulurken, ülkemizde 550 milletvekilinin sadece 81’i kadındır yani yüzde 14,7’sidir. Mecliste kadın-erkek eşitliğinde Türkiye Dünya’da 91. sırada yer almaktadır.
Kdz. Ereğli Kadın Platformu olarak, kadınların karar mekanizmaların söz sahibi olacak ve kadınların statülerini arttıracak demokratik reformların tarafı ve takipçisi olacağımızı bildirir, kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını elde ettiği bu günü kutlarız.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük4
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın