Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

İŞTE YENİ ANNE BABALARIN...

İŞTE YENİ ANNE BABALARIN...

Yanıt bilimsel bir araştırmadan geldi. Uyku uzmanları, yeni anne-baba olan insanların sürekli yorgun ve asabi olmalarının sebeplerinin uykusuzluk değil ama uykularının sürekli bölünmesi olduğunu söylüyor.

RADİKAL – Yeni anne babalar neden sürekli yorgun ve asabidir? Uykusuzluk çektikleri için mi? Araştırmacılara göre asıl sebep uykularını alamamaları değil ama kesik kesik uyumak zorunda kalmaları…

ABD, Baltimore’daki John Hopkins Üniversitesi’nde 62 kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırma, sekiz saatlik uyku süresi içinde defalarca uyanmak zorunda kalmanın, kesintisiz beş saatlik bir uykudan daha fazla yorucu olduğunu ortaya çıkardı. Çalışmaya göre sürekli uyanan bir beden, yeterince sağlıklı bir derin uykudan da mahrum kalmış oluyor. Araştırma, bebekleri emzirmek, süt vermek ya da bebeklerin altını değiştirmek üzere sık sık gecenin çeşitli vakitlerinde uyanmak zorunda olmanın, sanılandan daha yorucu olduğunu söylüyor. Araştırma için 62 kadın ve erkek bir uyku laboratuvarında incelendi. Bir grup deney için sekiz saat uyurken, ikinci grup sekiz saatlik uykusunda düzenli olarak uyandırıldı. İkinci grubun sonuçta aldığı toplam uyku beş saatti. Üçüncü bir grup da beş saat uyutuldu ama onların uykusu kesilmedi. Denekler uykularındayken monitörlerle takip edildi.

Ardından katılımcılara nasıl hissettiklerine dair sorular yöneltildi. Beklendiği üzere beşer saat uyuyan gruplardaki katılımcıların kötü hissettikleri görüldü. Ama ikinci geceden sonra, en kötü halde olan grup, uykuları sürekli kesilen ikinci gruptaki katılımcılardı. Sonuçları Sleep dergisinde yer alan çalışmaya göre, bu gruptaki denekler daha az mutlu, daha az arkadaş canlısı, empatiden daha fazla yoksun ve daha yorgundu.

 

’YAVAŞ UYKU FAZI’ KAÇIYOR

Çalışmayı kaleme alan Patrick Finan, “Gece boyunca uykunuz bölündüğünde, sağlıklı hissetmenizi sağlayacak bir uyku döngüsünü tamamlayamazsınız. Bu şekilde uyuduğunuz zaman ’yavaş dalga uyku fazı’ndan daha az faydalanıyorsunuz. Bu faz, uykunun; kasların ve beynin rahatladığı, rüya görülmeyen kısmı” dedi. (The Daily Mail)

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın