Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

İŞTE BU İYİ HABER!.

İŞTE BU İYİ HABER!.

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


  ÖZEL HABER/ŞAFAK NEGÜZEL  

Karadeniz Ereğli’de 0 ile 18 yaş aralığında çocuklarda beslenme problemleri, büyüme gelişmesinin takip edilmesi, alerjik hastalıkları, biyolojik hastalıkları, kas ve sinir hastalıklarını belirleyecek muayenehane açıldığı bildirildi.
İlçede önemli bir açığı giderecek muayenehanede ayrıca emzirme danışmanlığı ve yeni doğan takibi hizmetlerinin verildiği, diğer çocuk hastalıkları ile ilgili de teşhis ve tedavi edilebileceği belirtildi.

TRAKYA, SAMSUN VE ŞİMDİ DE EREĞLİ…
Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki görevini sonlandırarak Zonguldak'ın Ereğli ilçesine gelen Çocuk Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Ahmet Güzel, Meydanbaşı Caddesi’ndeki Keleşler İşhanı’nda açtığı muayenehanede Ereğli FM’e konuştu.
Bir süre Trakya Üniversite Araştırma Hastanesi’nde de önemli çalışmalara imza atan Güzel, 20 yıllık çocuk hekimliği hayatında çocuk sağlığı hastalıklarında uzmanlaştığını söyledi. Karadeniz Ereğli’deki çocukların daha sağlıklı büyüyebilmeleri için bir muayenehane açtığını ifade eden Güzel, “burada 0 ile 18 yaş aralığında çocuklara; beslenme problemleri, büyüme gelişmesinin takip edilmesi, alerjik hastalıklar, biyolojik hastalıklar, kas ve sinir hastalıkları, emzirme danışmanlığı, yeni doğan takibi ve diğer hastalıkları ile ilişkili yardımcı olmak için muayenehanemizi açtık” dedi.

İLÇEDE, DENVER II GELİŞİMSEL TARAMA TESTİ İLE
ÖNEMLİ BİR SAĞLIK AÇIĞINI KAPATACAK!.
Profesör Doktor Ahmet Güzel, uyguladığı Denver II Gelişimsel Tarama Testi ile çocuklarda oluşabilecek bazı hastalıkları tespit ettiklerini, aileleri ise doğru kanallara yönlendirdiklerini anlatarak şu sözlerle konuştu:
“Süreç içinde, çocuklarımızın sağlıklı bireyler olabilmesi için “Denver II Gelişimsel Tarama Testi”ni burada yapmaya başladık. Denver II Gelişimsel Tarama Testlerimiz 0 ila 6 yaş arasında en az 3 sefer yapılması gereken 0-2 yaş, 2-4 ve 4-6 yaş aralığında bir testtir. Kişisel sosyal, dil gelişimi, kaba motor, ince motor gelişimleri ile ilişkili çocuğunuz hangi yaş aralığında nasıl bir gelişmeye sahip olduğunu test ediyoruz.
Bunun neticesinde, oluşabilecek ve ortaya çıkabilecek hastalıklar konusunda da danışmanlık veriyoruz. Amacımız; 18 yaşına kadar tüm çocuklara sağlık hizmeti ve danışmanlığını yapabilmektir. Çocuk sağlığı hastalıkları konusundaki deneyimlerimizi sizlerle paylaşabilmektir.”

MOTOR BECERİLERİNE BAKIYOR
Çocuklarda kaba ve ince motor bozukluklarını tespit ettiklerini ifade eden Güzel, “Denver II Gelişimsel Tarama Testinde özellikle çocuğun kendi yaşına uygun becerilerini belirlemiş oluyoruz. Konuşma bozukluklarının tespitinde, dil becerisini kullanma becerisindeki tespitinde, ‘ince motor’ dediğimiz çocuğun el becerileri ve ‘kaba motor’ dediğimiz çocuğun yürüme, zıplama, koşma esnasındaki motor becerilerini değerlendirmiş oluyoruz” diye konuştu.

AİLELER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ!.
Profesör Doktor Ahmet Güzel, 134 basamaktan oluşan testin bir zekâ testi olmadığını belirterek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Bu bir zekâ testi değil bir gelişimsel tarama testidir. Ama çocuklarımızın özellikle el becerisini konuşurken, kişisel-sosyal iletişimi nasıl? Yaşına uygun bir iletişim sağlıyor mu? Konuşma ve dil kullanma becerisinde hangi aşamada? Hangi yaş gurubundaki becerileri rahatlıkla yapabiliyor? Yani bu gelişimsel süreci, belli bir yaş içinde hangi aralığa denk geldiğini tespit etmiş oluyoruz. Peki, bu bize neyi sağlar: Kaba motor bozukluklarını bu tarama ile yakalayabiliyoruz. Aileleri en azından alması gereken eğitimler konusunda yönlendirebilmek için çocuğun gelişimsel sürecinde ailenin hangi yaş aralığında tespit edebilmesi için büyük önem arz ediyor.”

EREĞLİ’DE ÖNEMLİ BİR AÇIĞI KAPATACAK…
Testin, 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklara en az 3 kez uygulanması gerektiğinin altını da çizen Çocuk Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Ahmet Güzel, şu bilgileri verdi:
“Bu testin Ereğli’ye bir kazanım olduğunu düşünüyoruz. Bu test genellikle sağlam çocuklara yapılıyor. Yani sağlıklı bireyler üzerinde yapılıp hastalıklarının tespitinde kullanılan bir testtir. Özellikle erken doğan bebeklerin, motor fonksiyonlarını, iletişimlerini ve konuşma durumlarının tespitinde oldukça etkin bir testtir. Bu test 30 ila 40 dakika arasında sürüyor. Kişinin bu değerlendirme sürecini birebir yapıyoruz. Ondan sora da aileye bunu raporlandırıyoruz.
Hangi aşamada gecikme var ve neler yapılması gerektiği konusunda da danışmanlık hizmeti veriyoruz. O anlamda bu testin, Ereğli’ye bir kazanım olduğunu düşünüyoruz.”

AİLE, ÇOCUĞUNUN SAĞLIKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR AMA!.
Güzel, testin, hastalıklı olan veya şüphelenilen değil her sağlam çocuğa mutlaka yapılması gerektiğini vurgulayarak şunları aktardı:
“Normalde, aile çocuğunu sağlıklı olduğunu düşünüyor fakat gelişimsel sürecini takip edebilmesi için tüm sağlam çocuklara 6 yaşına kadar en az 3 kez yapılması gerekiyor. Bu 134 basamaklı bir testtir. Her yaş grubunun kendine özel becerileri vardır. O yaş gurubundaki becerileri yapıp yapmadığını kendi yaş gurubu içinde değerlendirerek aileye ifade ediyoruz. Yani o yüzden hastalıklı olan veya şüphelenilen değil her sağlam çocuğa mutlaka bunun yapılması gerekliliği var. Hastalıklı ya da patolojik olduğunu düşündünüz değil de tüm sağlam çocuklara yapılarak onların gelişimsel sürecini görmek açısından önemlidir."

TESTİ YAPMAK ve TESTİ MULTİDİSİPLİNEL
BİR YAKLAŞIM İLE YORUMLAMAK!.
Yapılacak testin mutlaka uzman görüşü ve kapsamlı değerlendirmesi ile neticeleneceğine inandığı, bunu ise açılan muayenehanede sağlayacaklarını ifade eden Güzel, şunları kaydetti:
“Denver Gelişimsel Tarafa Testinin uygulanabilirliği konusunda biz şunu önemsiyoruz: Bu test, uygulandıktan sonra yorumlanabilmesi, hastalıklara yönelik olarak kazanımlarını, becerilerini ve bunun neticesinde oluşabilecek hastalık problemlerin ortaya konulabilmesi uzman değerlendirmesi açısından önemlidir. Yani bir çocuğun, bu testi yapıldıktan sonra multidisiplinel bir yaklaşım ile değerlendirilerek bir sonuç alınabilir. Yoksa sadece test bazı şeyleri tespit etmekte yeterli değildir. Onun gelişimsel süreci içindeki diğer hastalık parametreleri ile birlikte burada değerlendiriyoruz. Bir çocuğun büyüme gelişesi, daha önceden olan boy eğriliği, tartısı, boy ve ağırlık yaşları ile birlikte; aynı zamanda takip sürecinde meydana gelmiş olan ek hastalıklarını multidisiplinel süreç içinde değerlendirdiğimizde anlamları ortaya çıkıyor. O yüzden sadece test açısından bakmıyoruz. Birçok hastalığın bize öncül bulgusu olabilmesi açısından önemsiyoruz. Bununda bir uzman görüşü ve kapsamlı değerlendirmesi ile neticeleneceğine inanıyorum.”


  -NOT-  
Hatırlatmakta yarar var; Çocuk Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Ahmet Güzel’in eşi de bir doktor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan Doçent Doktor Aygül Güzel ise Özel Echomar Hastanesi’nde görev yapıyor.  

  HABERİN İÇİNDEN               
 
(EDİTÖR YORUMU) 
*Karadeniz Ereğli’de, çocukları hasta olan veya hasta olduğundan şüphelen pek çok ailenin tedavi olmak için şehir dışına tahmin ediliyor.
*İlçede, çocuk hastalıkları alanında uzman sayısının geçmiş yıllara nazaran arttığı görülse de özellikle alerji testlerinin en yakın Zonguldak’ta BEÜ’de yapıldığı biliniyor.
*Öte yandan ilçe halkı, bir Devlet ve 2 özel hastanenin olduğu Ereğli’de uzun müddet çocuk kardiyoloji bölümünün bulunmaması; yakın zamanda ise açılan çocuk kardiyoloji bölümünde bir veya iki doktorun oluşu düşündürücü bulunuyor.
*İlçede halen Pedagog olmayışı (çocuk psikoloğu) üzüntü verici bulunuyor. Aileler, bu nedenle en yakın şehir İzmit olmak üzere diğer illere gitmek zorunda kalıyor. Zaman ve para kaybı yaşayan aileler hasta çocuklarına şifa bulmak için şehir dışına gitmek istemiyor.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük8
hayran3
şaşkın3
kızgın2
üzgün1
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın