Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

İşçiler eylem yaptı

İşçiler eylem yaptı

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Bartın'ın Amasra ilçesinde işten çıkartıldıklarını söyleyen işçiler maden şirketinin önünde eylem yaptı. 
İHA'nın haberine göre; Hattat Enerji AŞ’nin Tarlaağzı kömür kuyusunda Denfa isimli taşeron firma kadrosunda çalışan işçiler, firma bilgisi dahilinde Mayıs ayında yaptıkları grevin ardından haksız şekilde işe gelmedikleri gerekçesiyle işten çıkartıldıklarını savunarak eylem yaptı. 
Aileleri ile birlikte firmanın yönetim merkezine gelen işçiler, işten çıkartılma gerekçesi yüzünden hem kıdem tazminatı alamadıklarını hem de işsizlik maaşından mahrum bırakıldıklarını söyledi. Ailesi ile birlikte maden şirketinin nizamiyesine gelen işçilerden Niyazi Arıçiçek, "işyerindekiler maaşlar yatana kadar tatil olduğunu söyledi. Bizi eve gönderdiler. Bayram dönüşü maaşlarımız yattı. İki gün çalıştık sonra bizi işten çıkarttılar” diye konuştu. 
İşçilerden Recep Arıçiçek 6 buçuk yıldır şirkette çalıştığını belirterek, “gündüz vardiyasında işten çıktım. Şantiye şefimiz gündüz vardiyası arkadaşlarının yanına gelerek maaşların ne zaman yatacağı konusunda bilgi olmadığını söylüyordu. 3,5 ay geçti. Biz de evimize geldik. Herhangi bir cevap gelmeyince şefin gelmeyin demesine rağmen yine geldik. Bizi yine geri çevirdiler. Tekrar geldik. Ücretlerin ödeneceğini söylediler. Seçim öncesi maaşlar yattı işe başladık. Bir hafta sonra patronumuz bize çıkış vermeye başladı. SGK’ya giderek ‘İşe çağırdığım halde gelmediler’ diyerek 25. maddeden bize çıkış verdi” diye konuştu. 
Firma önünde bekleyişini sürdüren 55 işçi, yarın bölgeye gelecek olan taşeron firma sahibi ile görüşecekleri haberini alınca ailelerini evlerine göndererek bekleyişlerini sürdüreceklerini ifade etti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın1
kızgın1
gülücük0
hayran0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın