Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

İŞÇİ, EYLEM YAPTI!

İŞÇİ, EYLEM YAPTI!

Karadeniz Ereğli`de Tat Metal AŞ ile şirkette yetkili Türk Metal Sendikası arasındaki 2. Dönem Toplu İş Sözleşmesi sürecinde sendika kanadından sert açıklama geldi.


Türk Metal Şube Başkanımız Metin Ercan, beraberinde şube yöneticileri ve yetkili oldukları Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’ndan bir grup işçi ile geldikleri Tat Metal AŞ önünde basın açıklaması yaptı. Şirketten çıkan sendika üyesi işçiler, fabrika sahası dışında bekleyen bir grup Erdemir işçisi ile birleşerek çeşitli sloganlar attılar, dayanışma örneği sergilediler.
Ercan, burada yaptığı konuşmada, işçinin alın terinin karşılığını almak istediğini, bu koşullarda ücret artıyı ve sosyal haklara yönelik sunulan taleplerin ise işveren uzlaşmaz tutumu nedeniyle sonuçlandırılamadığını söyledi. Tat Metal’de yaşanan 2. Dönem Toplu İş Sözleşmeci sürecini hatırlatan Ercan, şöyle dedi:

HER KURUŞU HAK EDİYORUZ
“Emeğimizin karşılığını almak, insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmek, hak, adaletli bir ücret için bekliyoruz. Karlarına kar katanlardan, rekor üstüne rekor kıranlardan, emeğimizin karşılığını istiyoruz. Biz aldığımız her kuruşu alnımızın teriyle kazanıyoruz. Biz istediğimiz her kuruşu fazlasıyla hak ediyoruz. Patronların kazandığı her kuruşta bizim emeğimiz, alın terimiz var. Bizim patronların karlarında gözümüz yok. Daha çok yatırım yapsınlar. Yapsınlar ki iş, aş, ekmek olsun. Ama biraz da insana, emeğe, emekçiye yatırım yapsınlar. Bütün bu zenginlikleri yaratan, bu rekorları kırdıran işçiye, emekçiye yatırım yapsınlar.

KAZANDIRIYOR AMA KAZANAMIYORUZ!
Biz kavganın meraklısı değiliz. Biz işyerlerinde barıştan, huzurdan, çalışma barışından, istikrardan yanayız. Biz üretiyoruz, kazandırıyoruz ama kazanamıyoruz. Artık yeter. Artık biz de kazanmak, emeğimizin karşılığını almak, çocuklarımızın geleceği için kazanmak istiyoruz. Çünkü biz sektörde yaşanan bütün olumlu gelişmelere, ekonomik büyümeye rağmen, krizdeyiz. Mutsuzuz, huzursuzuz, gerginiz, krizdeyiz.

DAYATMALARA DEVAM EDECEĞİZ
Yaşanan adaletsizliğe itiraz ediyoruz. Bu adaletsiz düzene karşı direniyoruz. Biz bu kara talihi yenmek için mücadele ediyoruz. Dayatmalara evet demeyeceğiz. Bu koşullar altında anlaşmamız mümkün değildir. Hakkımızı alana kadar da bu bayrağı indirmeyeceğiz. Nereye kadar giderse, oraya kadar gideceğiz. Bu eylemlerimiz daha başlangıç, bu mücadeleden galip çıkana kadar bu yoldan dönmeyeceğiz. Eğer bizim fedakarlıklarımıza, iyi niyetimize karşı cevap buysa, bizim vereceğimiz cevaba herkes hazır olsun. Sadece cevaba değil, cevabın bedelini ödemeye hazır olsun. Bir kere sokaklara çıkarsak, artık kolay kolay geri dönmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin. Kararlıyız."

NE VURURUZ NE ÖLÜRÜZ!
İşçilerin attıkları sloganlarla konuşmasını sık sık kestikleri ve “Vur de vuralım, öl de ölelim” şeklinde atılan slogana karşı Ercan, “bizim ne vurma, ne ölmeyle işimiz var. Hepimizin insan gibi yaşama isteğimiz var. İnsan gibi de inşallah yaşayacağız” diye yanıt verdi.
Türk Metal Şube Sekreteri Yakup Yılmaz, Şube Mali Sekreteri Hakan Eskibina, Şube Teşkilatlanma Sekreteri Soner Uslubaş, Şube Eğitim Sekreteri Mehmet Karakaya, Erdemir ve Tat Metal İş Yerleri Baş Temsilcileri, bazı iş yeri temsilcilerinin de katıldığı kalabalık, Ercan’ın konuşmasının ardından sessizce dağıldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran3
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
Tat iscisi

21 Nisan 2018 - 19:23

Ne yapmaya çalışıyorsunuz ey tat.hic mi vicdan kalmadı sizde.bu çıkışın inişi de olur.ama bize birşey olmaz.altin bilezik var bizde.ama siz ya devreder ya batar yada çıkarsınız.iyi düşünün.hak verilmeli.ah alınmamalı.yaptiginjz iş ciddi bir iş.ama işin ciddiyetine varmalosiniz .biz hakkımızı er yada geç alacağız.kaybeden siz olirsunuz

tat iscisi

21 Nisan 2018 - 15:23

bizler sadece alin terimizi istiyoruz. bizler agir sanayide asgeri ucret aliyoruz. bu Türkiye nin hic bir yerinde yok. iki yıl önce de sendika gelirse batariz yatırımları durdururuz diyorlardi. fabrikanin önüne geldiniz ve gördünüz. ne batan var ne yatirimlari durduran . bizler fabrika kazansin diye elimizden geleni yaptik.vede bu acikca ortada organizede tat metal sahlaniyor ama kendine hep kendine. urettik kazandirdik ve simdi bizdr kazanmak istiyoruz. o yüzden Türk metal nerede biz oradayiz. sonuna kadarda gideriz.bizim kaybedecek bi seyimiz yok.

Fatih çetin

21 Nisan 2018 - 13:01

Alın terinin emeğinin hakkını arayan emekçiler

Yorum Yazın