Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

İŞÇİ ALIMI KURASINDA HİLE İDDİASI!.

İŞÇİ ALIMI KURASINDA HİLE İDDİASI!.

Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) istihdam edilecek 12 eski hükümlü için çekilen kurada, altı topta iki ayrı numara tespit edilmesi sonucu çıkan tartışmayla kura iptal edildi.

Kuruma alınacak şoför, meydan işçisi ve iş makinesi operatörü olmak üzere toplam 12 işçi için TTK İş Sağlığı, Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığı Salonu’nda noter huzurunda 336 eski hükümlü arasında kura çekildi. 

Kurum yetkililerinin de hazır bulunduğu çekilişte meydan işçisi ve aşçı alımı için asil ve yedek adaylar belirlendi.

Şoför alımıyla ilgili asil üyelerin kura çekilişinin ardından yedek üyelerin belirlendiği sırada toplardan bazılarının iki tarafında farklı sayılar olduğu tespit edildi. 

- İşçi adaylarından tepki

Topların hileli olduğunu ileri süren işçi adayları, kuraya şaibe karıştığını iddia ederek noter ve kurum yetkililerine tepki gösterdi.

TTK ve noter yetkililerince yapılan incelemede toplardan 118’in karşısında 13, 116’nın karşısında 1, 134’ün karşısında 34, 117’in karşısında 1, 111’in karşısında 1 ve 151’in karşısında 1 numaraların olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine işçi adayları, hileli olduğunu düşündükleri 6 topu alıp tutanak tutarak polis ekiplerine teslim etti. 

Kurum yetkilileri, topları hazırlayan kişinin ve kontrolünü sağlayan noterin yanlışı sonucu 6 topun kurada kullanıldığını belirterek, kurayla ilgili kararı komisyonunun vereceğini bildirdi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, yaptığı yazılı açıklamada, TTK Genel Müdürlüğünde istihdam edilecek eski hükümlülerle ilgili bugün noter huzurunda çekilen kurada bir takım sıkıntılar yaşandığını kaydetti. 

Demirsu, TTK’nın kendilerinden talep ettiği 12 eski hükümlü işçi açığına ilişkin şahsen ve internet ortamında kabul edilen toplam 336 kişiyi içeren nihai listeyi kuruma gönderdiklerini ifade ederek, kurayla ilgili yetki ve sorumluluğun TTK ve notere ait olduğunu bildirdi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın