Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

’10 Kişiden Birinde Kronik Uykusuzluk Var’

’10 Kişiden Birinde Kronik Uykusuzluk Var’

Türk Uyku Tıbbı Derneği Prof. Dr. Fuat Özgen, toplumun yüzde 10’unda kronik, ileri derecede uykusuzluk bulunduğunu bildirdi.

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Özgen, 17. Uyku Tıbbı Kongresi ile 4. Ulusal Uyku Tıbbı Teknisyenliği Kongresi ve 7. Uyku Tıbbı Teknisyenliği Sertifikasyon Kursu programında yaptığı konuşmada, uykusuzluğun (insomnia) modern çağın büyük sağlık sıkıntılarından biri olduğunu, her iki insandan birinin hayatının bir döneminde uykusuzluk problemi çektiğini ve bu rahatsızlığın önümüzdeki yıllarda bir halk sağlığı sorunu haline döneceğini söyledi. Özgen, "Yapılan çalışmalar gösteriyor ki kronik, ileri derecede insan hayatını etkileyen uykusuzluğun oranı yüzde 10. Yani her 10 kişiden birinde kronik uykusuzluk var. Bu, çok büyük bir rakam." diye konuştu.

Uykusuzluğun temeline inildiğinde insanoğlunun, "Bu kısacık ömrümüzde neden uyuyoruz?" sorusunu sürekli yinelediğini dile getiren Özgen, "Dinlenmek, yenilenmek, tamir edilmek ve en önemlisi de ölmemek için uyuyoruz. Çünkü total uyku yoksunluğunun önüne geçilmezse ölümler ortaya çıkabiliyor." dedi.

Sağlıklı bir yaşam için iyi bir uykunun önemine vurgu yapan Özgen, "Biliyoruz ki az uyuyanlar az yaşıyorlar ve sağlık sorunlarına daha çok açıklar. Bu, gün geçtikçe de artıyor. Uyku sadece dinlenme değil, aynı zamanda bir yenilenme. Uykuda cildimiz de yenileniyor, beynimiz de yenileniyor, kalbimiz de yenileniyor, karaciğerimiz de yenileniyor. Uyku süresi kısaldıkça birçok hastalığa açık hale geliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Uyku sorunları obeziteye bağlı bir eğilim oluşturuyor

TUTD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu da uykunun temel fonksiyonunun enerji dengesini sağlamak olduğunu belirterek, uyku sorunlarının obeziteye bir eğilim oluşturduğunu dile getirdi. Aksu, "Obezite aslında uyku sorunlarının bir nedeni değil, uyku sorunları aslında obezitenin önemli bir nedenidir. Siz uyku sorununuzu çözemezseniz obeziteyi de çözemezsiniz. Burada önemli bir kavram karmaşası yaşıyoruz. Kişi şişman olduğu için uyku sorunu var değil, aslında kişide uyku sorunu olduğu için kilo almaya eğilim oluyor. Ama kilo aldıkça uyku sorunu ağırlaşıyor, uyku sorunu ağırlaştıkça da kilo alma eğilimi artıyor. Bu döngüyü bir yerden kırmak gerekiyor." diye konuştu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın