Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

HARP MALULÜ, GAZİ, ŞEHİT DUL VE YETİMLERİ HAKLARI NELERDİR?

HARP MALULÜ, GAZİ, ŞEHİT DUL VE YETİMLERİ HAKLARI NELERDİR?

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Mehmet Ali Demirdüyen, 28 Ocak Pazar günü 5’inci olağan kongrelerini gerçekleştireceklerini bildirdi.


Demirdüyen, AY City’de bulunan dernek binasında düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, üyelerini ilgilendiren yürürlükteki bazı kanun ve haklardan bahseden Demirdüyen, şunları kaydetti:
“ÖTV-KDV ödemesiz otomobil alma hakkı çıkmıştır. Gazilerimiz kanunla hizmetli görevi yapamayacaklar, masa başı, evrak getir götür gibi işlerde istihdam edilecektir. Şehit eşi, şehit çocukları, anne-baba; bunlardan yararlanacaktır. Konut edinme hakkı vardır, uygulanmaktadır. İş istihdamı sağlanmış, Ereğli ve Alaplı’da üyemiz şehit ailesi, gaziler olmak üzere 33 kişi işe başlamışlardır. Şehit statüsü olmayan bazı ailelerimize statü verilmiş; iş, maaş, sosyal haklardan yararlandırılmıştır. Maalesef 7 ailemiz bundan istifade edememiştir. 2013 yılı 7. Ayında çıkan muhtaçlık yasasının kaldırılması ile şehit ailelerine Mehmetçik Vakfınca senelik bir anneye bir babaya; Anne ve Babalar Günü’nde şehit eşine mali destek verilmesini Ereğli şubemiz öncülüğü, diğer şubelerimizin desteği ve mücadelesi ile gerçekleşmiştir.”
ŞEHİT DE GAZİ DE BİR…
Demirdüyen, çözüm bulunması gereken beklentilerinin bulunduğunu ifade ederek, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:
“15 Temmuz terör şehidi-gazisi diye bir şey söz konusu değil. Bu ülkenin şehidi de gazisi de birdir. Hem sosyal hem ekonomik haklar noktasında ayrılık var. Bu ayrışma söylemde kısman kalkmıştır. Hem sosyal hem ekonomide aynı eşit seviyeye getirilmelidir. Malül Şehit ailesi ve Gazilerimize de madalya verilmelidir. İş hakkı Gazilerimizde 1’den 2’ye çıkartılmalı, şehit çocuklarının sayı gözetilmeden işe girmeleri sağlanmalı. Evli olan şehit ailesi anne, babadan biri ev hakkına sahip olmalı, her türlü sosyal haktan yararlanmalı. Ayrışma olmadan şehidin eşine sağlanan tüm haktan şehidin anne ve babası da istifade etmeli. Araba, ev alma hakkı, diğer sosyal haklar verilmeli.” Konuştu.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın