Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

GRİZU FACİASININ 23’ÜNCÜ YILI

GRİZU FACİASININ 23’ÜNCÜ YILI

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde 3 Mart 1992’de meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 263 maden işçisi, törenlerle anılıyor.

Zonguldak Havzası Maden Şehitleri Anıtı önündeki törende, anıta çelenk bırakılmasının ardından madenciler için saygı duruşunda bulunuldu.

Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, bazı sivil toplum kuruluşları adına yaptığı ortak basın açıklamasında, her yıl iş cinayetleri konusuna dikkat çekmeye çalıştıklarını belirtti.

İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin bütün çalışanları ilgilendiren, çalışma yaşamının en temel unsurlarından biri olduğunu anlatan Kaymakçı, "İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin veriler, temel insan hakları, çalışma yaşamı ve ülkelerin gelişmişliklerine ilişkin en önemli unsurları göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre, iş kazalarının yüzde 98’i, meslek hastalıklarının yüzde 100’ü önlenebilirken, gerekli tedbirler alınmadığı için maalesef çok sayıda insan hayatını kaybetmektedir" diye konuştu.

Kaymakçı, Türkiye’nin işçi ölümlerinde dünyada en üst sıralarda yer aldığını ileri sürerek, meslek örgütlerinin önerilerinin dikkate alınarak gerekli tedbirlerin hayata geçirilmesini beklediklerini kaydetti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo