Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

FINDIK İŞÇİLERİ GELMEYE BAŞLADI

FINDIK İŞÇİLERİ GELMEYE BAŞLADI

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin illerinden minibüslerle fındık toplamak amacıyla Zonguldak Alaplı ilçesine gelen mevsimlik işçiler, çadırlarını kurmaya başladı.

Alaplı Kaymakamlığı tarafından fındık işçileri için geçici konaklama merkezleri hazırlanırken, Mollabey Köyüne konaklama merkezine işçiler gelmeye başladı. Diyarbakır'dan Alaplı'ya 5 çocuğuyla fındık toplamaya gelen Emine Bor, yıl boyunca çocukları ile çadırda kaldıklarını, memleketleri Diyarbakır' da evleri olmadığı için yakınlarında kaldıklarını söyledi.  “Evimiz olsaydı buraya gelmezdik” diyen Bor, "bizim yolculuğumuz Diyarbakır'dan başladı. Önce karpuz tarlasında çalıştık sonra şeker pancarına gittik, şimdi de fındığa geldik. Hepimiz çoluk çocuk çalışıyoruz, kendimizi besleyemiyoruz. Çok çocuğumuz var. Çadıra gel yemek yap, ekmek yap, çamaşır yıka, bunlar zor zaten. Hepsi zor. Yani Yıl boyu çadırdayız” şeklinde konuştu.
PARA CEZASI VAR
Öte yandan fındık işçileri bölgeye gelmeye devam ediyor. Hasatta çalışan işçiler günlük 70 lira yevmiye alacak. 16 yaşından küçük çocukları fındık hasadında çalıştıranlara ise para cezası uygulanacak. 
Diğer yandan, fındık hasadı için bu yıl Batı Karadeniz'e 10 bin mevsimlik işçi gelmesinin beklendiği kaydedildi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
şaşkın1
gülücük0
üzgün0
kızgın0
Yaşar Şişman

27 Temmuz 2018 - 17:47

Dikkat edelim

Yorum Yazın