Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ESKİ BELEDİYE BİNASINDA SON DURUM!

ESKİ BELEDİYE BİNASINDA SON DURUM!

Altından tarihi bir miras çıkan eski belediye binası ne olacak? Belediye başkanı, öncesini ve sonrasını tek tek anlattı…


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, eski belediye hizmet binasının 3 katlı çelik yapıyla şekillenen müze binası olacağını bildirdi.

 

Uysal, esnaf toplantısı sırasında yaptığı konuşmada, 29 Nisan 2016’da yıkımı sırasında altından tarihi eserler çıkan eski belediye binasının son durumu hakkında bilgili verdi. Binanın son durumunu aktaran Uysal, “Bizans dönemine ait su kanalı ve hamam kalıntıları çıktı ve kazı çalışmaları durduruldu ve kurtarma çalışmalarına döndü” dedi. Binan akıbetini anlatan Uysal, şunları kaydetti:
“SEMBOL OLACAK”
“Şu an o bölgede ne yapılacak dersiniz orası bizim kültürel bir mirasımız. Kültür ve Tabiat Varlıkları tarafından tescillendi. Orası korumamız gereken bir miras. Biz de kültür ve müze binası olarak projelerini yaptık ve devam ediyoruz. Tabanı tamamen bir müze üst tarafı da 3 katlı bir çelik yapıyla şekillendiren müze binası oluyor. Bir ticari faaliyet yapılmayacak.
Bir taş binayı her yerde yapabiliriz ancak oradaki mesele taş bina yapmak değil, o tarihi mirası korumak ve gelecek nesimlerle aktarmaktır. Aslında ne kadar şanslıyız ki eski döneme ait kıymetli bir eser çıktı. O bina bittikten sonra sizlerde göreceksiniz, o binayı ve tarihi mirası görmeye gelecekler. Orası bizim için sembol bir bina olacak. Bizlerin görevi tarihi yok etmek değil, tarihi miraslara sahip çıkıp gelecek nesillere aktarmak. Bizim sorumluğumuz yok etmek değil tarihi eserleri ve yerleri korumak.”
AKILLI SAĞLAM TEMELLERE DAYALI
BÜYÜYEN AKILLI ŞEHİRLER

Hüseyin Uysal, konuşa ilişkin Dünya’dan da örnekler verdiği konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Dünya nereye gidiyor? Birincisi gündemlerinde keşif var. Keşif demek ne demek? Etrafımızda dokunmamız gereken miraslara dokunmak demek. Dünya oraya gidiyor. İkincisi akıllı sağlam temelleri dayalı büyüyen akıllı şehirler. Üçüncü de yerel ve ulusal ağlara bağlanmaktan geçiyor. İşte bu binaya o gözle bakarsınız anlarsınız. Önümüz2deki günlerde bina ortaya çıktıktan sonra bu binanın değeri anlaşılacak."

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın2
hayran1
gülücük0
üzgün0
kızgın0
Yusuf Karaoğlu

17 Ağustos 2018 - 10:02

Güzel düşünce bir de inşası na başlana bilse dahada hoş olacak

Yorum Yazın