Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ’YE HAYIRLI OLSUN… KAZIKLAR ÇAKILIYOR…

EREĞLİ’YE HAYIRLI OLSUN… KAZIKLAR ÇAKILIYOR…

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Karadeniz Ereğli sınırlarındaki çöp depolama istasyonun rehabilite edilerek gezi, piknik ve manzara alanı oluşturmak için başlatılan çalışmalar kapsamında, 72 adet ‘fore kazıktan’ ilki törenle toprağa çakıldı.
Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kırmacı Mahallesi’ndeki alanda kesilen kurban ve edilen duanın ardından yaptığı konuşmada, 35 dönümlük arazinin yeni yaşam alanı olacağını söyledi. İcraatın bitirilmesi ile de çöplük alanda yanma, patlama, korku sorunlarının ortadan kalkacağını belirten Uysa, şunları kaydetti:
ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN
“Burası ilçemize yakışmayan bir vahşi depolama alanıydı. İnşallah bu vahşi depolama alanından 6-7 ay içerisinde kurtulacağız. Bu bölgeyi rehabilite ettikten sonra ilçemiz yeni bir yaşam alanına kavuşmuş olacak.  35 dönümlük bir arazi yeni yaşam alanı olacak, en önemlisi de bölgemizi yanma, patlama ve kokulardan, ilçemize yakışmayan bir görüntüden kurtarmış yeni bir yaşam alanına kavuşturmuş olacağız. Şunu da bilmenizi istiyorum ki, Karadeniz Bölgesi’ndeki ilçeler arasında vahşi depolama alanını (çöplük) rehabilite eden ilk ilçe Karadeniz Ereğli olmuş olacak. Güzel şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”
HER BİRİ DEVASA BORULARDAN 72 TANE!
İşi yüklenen firmanın sahibi Hüseyin Öztürk ise 20 ila 30 metre uzunluklardaki fore kazıklardan toplam 72 adet çakılacağını anlattığı teknik konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:
“Zemin iyileştirmeleri yapılacak. 72 adet fore kazık çakılacak. 20 metre ile 30 metre aralığında değişen toplamda bin iki yüz metre derinlikte fore kazık çakılmış olacak. Sonraki aşamada 2-3 metre çöp yığınları kazılarak onun üzerine de perde duvar yapmak suretiyle boydan boya yol kenarında 4 metre yüksekliğinde korkuluklu bir duvar olmuş olacak.
Ana amaç burada çöp sahasını rehabilite ederken mevcut alanı zararlı olabilecek çöp gazlarından çöp sızıntı sularından arındırarak tehlikeli ortamı tehlikesiz hale getirmek. Bu kapsamda gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra çöp sahası üzerinde yine sondajla gaz bacalarını koymak üzere kuyu açıp çöp gazlarını tahliye ettikten sonra flyt sistemiyle o gazları yakarak imha edip doğaya zararsız hale getirmektir.”
Öte yandan Kırmacı Mahalle Muhtarı Hazim Sevinç ve Balı Mahalle Muhtarı Hüseyin Yılmaz, çöplüğün rehabilitasyonu için bölge halkı adına Hüseyin Uysal’a teşekkür ettiler.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran2
gülücük1
üzgün1
kızgın1
şaşkın0
Tuncay Kandil

31 Ağustos 2018 - 21:12

Coplukler gezi alanina yerlesim yerleri cop yakma alanina cevriliyor uc gunden beri delihakki ve civari duman ve cop yanigi kokusu altinda

Yorum Yazın