Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

“EREĞLİ’NİN PETROLÜ TURİZM OLACAK”

“EREĞLİ’NİN PETROLÜ TURİZM OLACAK”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ilçenin turizm konusunda canlandırılması adına önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, “Karadeniz Ereğli’nin petrolü turizm olacak” dedi.


Ereğli Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantılarının ilk oturumu, Hüseyin Uysal başkanlığında AKM Nikah Salonunda gerçekleştirildi. Uysal, toplantı öncesinde yaptığı gündem dışı konuşmada turizm konusunu önemsediğini belirtti. Turizm konusunda belli bir planlamaları ve stratejilerinin olmadığını, sadece günübirlik kararlarla giden bir turizm anlayışlarının olduğu ifade eden Uysal, şu sözlerle konuştu:
“Ereğli’mizin petrolü turizm”
“Baştan beri şehrin tanıtımında Turizmi önemsediğimi söylüyorum. Sürdürülebilir kalkınmanın en önemli paydaşlarından birinin Turizm olduğunu düşünüyorum. Hatta şöyle bir düşüncedeyim, belki bölgemizin, Ereğli’mizin petrolü turizm. Bu yüzden turizme ağırlık vermemiz, bunu halkımıza çok iyi anlatmamız lazım. Turizm dediğiniz zaman birçok etkisi olan, ekonomide yarattığı çarpan etkisi, birçok sektörün gelişimine yol açması, özellikle de genç ve yetişkin istihdamında etkileri, yerel halka kazandırdığı gelirin haricinde, bölgenin toplumsal gelişimine sağladığı katkı da önemli. Bu yönden bölgemiz için belki de önümüzdeki günlerde yapabileceğimiz en önemli istihdam arttırıcı faktör olarak görüyorum. Dünyadaki istihdamın 11 kişiden biri turizm sektöründe yer alıyor. Bu çok önemlidir. Kaldı ki bölgemiz çok özellikli olduğundan daha yüksek oranda katkı elde edebiliriz diye düşünüyorum.”
Ölüce Deniz Feneri’ne denizden sefer..!
Dünyadaki turistik bölgelerin büyük oranda birbirine benzediğini, Ereğli’nin ise farklı avantajları olduğunu anlatan Başkan Uysal; “yöremizin avantajı, farklı bir coğrafya, farklı bir tarihe sahip olmasıdır. Sizlerin de bildiği gibi tarih yönünden çok zenginiz. İnanç turizmi olabilir, doğa turizmi olabilir. Bence en önemlisi deniz turizmidir. Herkesin aklına deniz mevsiminin kısa olduğu geliyor ama insanlar sadece güneş kum deniz üçgenine sıkışmaktan ziyade bunu yaşamak istiyorlar. Bunları yaşatabiliriz. Örneğin Ereğli tarihiyle de karıştırdığımız zaman Argonaut gemileri var. Bunları yaptırıp Ölüce Deniz Feneri’ne denizden sefer yapabiliriz. Ereğli’de hem iş alanımızı, hem istihdama hem de turizme büyük katkı vereceğini düşünüyorum” diye konuştu.
Gündem maddeleri
11 maddenin yar aldığı toplantının resmi bölümünde ise 4 madde görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi. Toplantının 2. oturumu yarın (7 Aralık) aynı saat ve yerde gerçekleştirilecek.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın