Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ’DE İŞÇİ GREVİ

EREĞLİ’DE İŞÇİ GREVİ

EREĞLİ DE GREV VAR- www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, “İnandığımız hakkımızı alana kadar, işçi arkadaşlarımız da ‘evet bu bizim hakkımızdır’ diyene kadar bu meydanlardayız” dedi.
Türk Metal’in aldığı karar doğrultusunda, Tat Metal AŞ’ye ait iş yerlerinde bu sabah başlatılan greve, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Fenerbahçe Spor Kulübü Şube ve Dernek Başkanı Serdar Özbek, CHP ilçe yönetimi adına Başkan Yardımcısı Sevdekar Aras destek verdi.
Şirketin Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika önünde süren görev yerine gelen Başkan Demirtaş, Tat Metal Yönetim Kurulu başkanı Akın Tatoğlu’nu yakından tanıdığını ve iyi bir insan olduğunu belirterek, “inanıyorum ki hakkınızı en iyi şekilde verecektir. Arkanızda ise Türk Metal gibi güçlü bir sendika var. Buradaki greviniz süresince her türlü ihtiyacınızı karşılamaya hazırım” dedi.

ERCAN ÖNCE İŞÇİLERE, SONRA BASINA KONUŞTU
Türk Metal Şube Başkanı Metin Ercan, erken saatlerde geldiği grev yerinde ilk konuşmasını, Tat Metal 2. Çelik Servis Merkezi’ndeki işçilere hitaben yaptı. Ercan, buradaki konuşmasında, Türk Metal genel merkez yöneticilerinin selamını ilettiği işçilere, “Yasa gereği grev sürelerinde sendikalar üyelerine asgari ücretin üçte biri aylık ödeme yapar. Ancak, Sayın Genel başkanımız, size 1000’er lire verilmesini istedi” dedi.
İşçilerin coşkuyla ve tezahüratlarla karşıladığı konuşmanın ardından yöresel oyunlar oynandı.

SÜRECİ ANLATTI
Daha sonra OSB’deki işyeri alanına gelen Şube başkanı Metin Ercan, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise Ocak 2018’de başlayan 2. Dönem Toplu İş Sözleşmesi sürecini hatırlatarak, şunları kaydetti:
Uyuşmazlık zaptı tutulan sözleşme görüşmelerinde 19 maddeden oluşan ücret ve ücrete bağlı maddeler üzerinde anlaşmaya varamadık. Sabaha karşı süren görüşmelerde uzlaşma sağlanamadığı için 5 Haziran’da aldığımız karar gereği sabah saat 08.00 itibarıyla grevdeyiz. Bu arkadaşlar asgari ücretli ağır şartlarda çalışan çocuklar. Çok fazla bir şey istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz. Üç vardiya çalışıyorlar, karşılığı da bu olmaması gerekir. Arkadaşlar, ‘bu iş yeri bizim iş yerimiz. İş yerimize zarar getirecek bir hareketin içerisinde hiçbir zaman bulunmayız’ diyorlar. Teşkilatımızın yapısı da bu şekildedir. Tüm eylem ve etkinliklerimizi Anayasa ve hukuk çerçevesinde yapıyoruz. Emniyet teşkilatımız canımız, kanımız ciğerimizdir, Kesinlikle onlarla karşı karşıya gelecek bir tavırda olmayız. Adeta bir düğün şenliği gibi meydanlardayız. İnandığımız hakkımızı alana kadar, işçi arkadaşlarımız da ‘evet bu bizim hakkımızdır’ diyene kadar bu meydanlardayız. İnanıyorum ki, işveren kanadı da bu grevi kendi aralarında değerlendirecektir. Çünkü gerçekten Tat Metal bölgemizde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) gibi bir iş yeri olma durumundadır.”
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ercan, grev süresince de işveren kanadının talebi halinde görüşmeye açık olduklarını belirterek, “zira hiçbir zaman bu tür görüşmelere kapalı olmadık. Biz buradayız, telefonlarımız da açık” diye konuştu.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
şaşkın2
hayran0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın