Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ’DE BİLİM KONUŞUYOR…

EREĞLİ’DE BİLİM KONUŞUYOR…

Tas Gölü’nden Gökyüzüne Açılan Pencere


Karadeniz Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Gürol Keserci ve Adnan Akyüz’ün yürütücülüğünü yaptığı TÜBİTAK 4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları destek programı 2018/2 çağrı döneminde 948 başvuru arasından desteklenmeye değer görülen 85 proje arasına girmeyi başarmıştı…
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kısa adı BİLSEM olan Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi’nce TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı çerçevesinde desteklenen “Tas Gölü’nden Gökyüzüne Açılan Pencere” projesinin kapanış programı gerçekleştirildi.Alınan bilgiye göre, Tas Gölü işletmesinde gerçekleştirilen projede 5’i Ereğli’den Zonguldak ilçelerinden gelen toplam 24 öğrenci ile Ekvatoryal Güneş Saati yapımı atölyesi, Usturlap Yapımı Atölyesi, Gök Atlası yapımı atölyesi, Cep Güneş Sistemi Atölyesi, poster etkinlikleri ile çıplak gözle gökyüzü gözlemi ve teleskopla gökyüzü gözlemi etkinlikleri gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Dr. İbrahim Özavcı ile Onur Yörükoğlu’nun yaptıkları temel astronomi eğitimi ve bilim sohbetleri yanında öğrencilerin teleskopla Ay, Jüpiter, Satürn gezegenleri ile Arcturus, Vega yıldızları, Alcor ve Mizar takımyıldızları gözlemi yapmaları sağlandı.

ÇAKIR: DEVAM ETTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ
Okul Müdürü Serkan Çakır, BİLSEM Konferans Salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, öğrencilerin projeye hevesle sahip çıktığını ve yararlandığını ifade ederek şöyle dedi: “İbrahim ve Onur hocam öyle bir performans gösterdiler ki hepimiz hayran olduk. Teleskop kullanmayı öğrendik. İnşallah tüm okullarımıza faydamız olacak. Nereye gittiysek herkes çocuklarımız için her şeyi yaptı, bu yüzden en başta hocalarımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Kandilli belediyesi ne istediysek bizi geri çevirmedi, kendilerine de teşekkür ediyorum. Projenin en önemli bir parçası çocuklarımız, inşallah onlara da faydalı olduk. Bunu devam ettirmeyi düşünüyoruz.”
Daha sonra projeye katılan 24 öğrenciye ve projede görev alan öğretmenlere katılım belgesi ve plaketleri takdim edildi.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran2
kızgın1
şaşkın0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın