Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

EREĞLİ FM'DE ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ

EREĞLİ FM'DE ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Funda Ketenci, Ereğli FM`e konuk oldu.


Ereğli FM Yayın Müdürü Arzu Tekin’in hazırlayıp sunduğu Arzu ile Devri Alem programına konuk olan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Funda Ketenci, “Çocuklarda grip salgını ve uzayan öksürük vakaları, Alerjik çocuklarda astım atakları ve viral enfeksiyonlar, Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirilmesi ” gibi konularında Tekin’in sorularını yanıtladı.

“Vücudun soğuk havaya uyum sağlaması için daha fazla enerjiye duyduğunu bu enerjinin sağlanamaması halinde  yetişkin ve daha çok çocuklarda solunum yolu hastalıklarının görüldüğünü söyleyen Ketenci, “Son dönemde üst solunum yolları enfeksiyonu daha çok görülüyor. . En çok gelen ateş ,öksürük şikayetleri  var Vücudumuz savaştıkça düşmanı tanıyor. Bir sonraki süreç daha rahat geçiyor.” dedi. Öksürüğün tıpkı ateş gibi  vücudun savunma mekanizması olduğunu söyleyen Ketenci, “Vucut mikropla savaşıyor. Öksürük bir Refleks. Öksürüğe neden olacak çok şey var. Çocukların enfeksiyonlardan sonra 2-3 hafta devam edebiliyor. Öksürük azaldıysa korkulacak bir şey yok. Bazen 1 aya uzuyor. Gece uykudan uyandıran, ve balgam da varsa nefes darlığı varsa ihmal etmeyelim. Sağlıklı bir çocuk günde 20 kere öksürebilir. Başka bir şikâyeti yoksa korkmayalım “ dedi.

Hastalık süreçlerinde yeterli sıvı tüketiminin, düzenli uykunun ve egzersizin önemli olduğunu söyleyen Ketenci, bu süreçte sağlıklı ve dengeli beslenmenin de öneminde dikkat çekti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo