Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ERDEMİR’DEN POSBIYIK’A YANIT

ERDEMİR’DEN POSBIYIK’A YANIT

Erdemir “Ereğli’nin suyunu kesecekler” iddiasında bulunan Belediye Başkanına yanıt verdi.


Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın, “Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) Ereğli halkının Suyunu Kesecek” şeklindeki beyanının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

İlçede kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’ndan (Erdemir) yapılan yazılı açıklamada, Posbıyık’ın bu tür beyanlarının şirkette, “Başkanın bilgi kaynakları tarafından yanlış ve/veya eksik yönlendirildiği izlenimi yarattığı” belirtildi.

 Erdemir ile Posbıyık’ın Ereğli ve Ereğli halkının geleceği için aynı emellere sahip olduğu savunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

KARŞILIKLI KAZANIMLAR ÜZERİNE -

“Sayın Posbıyık’a konuya dair tüm süreçlerle ilgili bilgi vermeye hazırız. Kamuoyunun ve Sayın Başkan’ın doğru bilgilenmesi bakımından gerçekler şu şekildedir: Erdemir tesislerinin endüstri suyu ihtiyacı için tüm kamulaştırma ve inşaat maliyetleri kurumumuz tarafından karşılanan Kızılcapınar Barajı’nın işletme ve bakımının da kurumumuzca sürdürülmesine ilişkin Devlet Su İşleri (DSİ) ile bir protokol imzalanmıştır. Bu protokol, Ereğli halkı ve Belediyesi aleyhine değil karşılıklı kazanımlar üzerine ve kamu yararı gözetilerek akdedilmiş protokoldür.

SU VERİLMEYE DEVAM… -

 Barajdan alınan suyun kullanım şartları ile tarafların hak ve yükümlülükleri kapsamında DSİ, Karadeniz Ereğli Belediyesi ve Erdemir arasında imzalanan protokole göre; yapımı devam eden HES Projesi, barajın kullanım şartlarında herhangi bir değişiklik yaratmayacaktır. Protokol ile Belediye’ye tahsis edilen içme suyu miktarında hiçbir değişiklik yapılmadan içme suyu şebekesine verilmeye devam edecektir. Baraj suyunun kullanım oranları DSİ tarafından belirlenmiş olup, Belediye’ye tahsis edilen içme suyu miktarının düşürülmesi söz konusu değildir.

ZARARI EREĞLİ VE ERDEMİR’E OLUR! 

 Baraj, DSİ tarafından sulama, endüstri ve içme suyu temini için planlanmıştır. DSİ tarafından hazırlanmış planlama raporunda baraj maliyetinin yüzde 61’inin Erdemir (endüstri suyu), yüzde 29’unun Karadeniz Ereğli Belediyesi (içme suyu), yüzde 10’unun ise DSİ (sulama suyu) tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Baraj ve soğutma suyu Erdemir için hayati öneme sahiptir. Barajdan suyun sağlanamaması durumunda, yaklaşık 6 saat sonra fabrika sahasında entegre olarak üretim yapan tesislerin duruşa geçmeye başlaması ve 24 saat içerisinde tüm tesislerin durması tehlikesi söz konusudur. Bu durumda Erdemir’in ürün üretememek/satamamaktan kaynaklanan zararlarının yanı sıra, en büyük zarar yüksek fırınlarda görülecektir. Bu sebeple yaşanabilecek kayıpların, doğrudan Ereğli’ye, Ereğli işçisine ve Ereğli halkına yansıyacak olmasından dolayı, barajın tüm maliyetleri, yapılan protokole rağmen Erdemir tarafından karşılanmak suretiyle inşa edilmiş olup, yine tüm maliyeti Erdemir tarafından karşılanarak işletilmektedir.

BOŞA AKAN SU DEĞERLENDİRİLECEK-

HES Projesi, yaklaşık 25 yıldır barajın dip savağından enerjisi kullanılmaksızın boşa akan suyun, barajın kullanım şartlarında herhangi bir değişiklik yaratmadan enerjiye dönüştürülerek; Ereğli ve Erdemir için kullanılabilecek ilave enerji yaratılmasını sağlayacaktır.

AKLIMIZIN UCUNDAN DAHİ GEÇMEDİ! -

 Erdemir ve Ereğli halkı birbirinden ayrı düşünülemeyecek bir bütündür. Yarattığımız ekonomiyle, suyumuzla, istihdam gücümüzle her zaman Ereğli’nin bir parçası olmaya devam edeceğiz. Kızılcapınar Barajı ve HES projesi, tıpkı diğer yatırımlarımız gibi sadece bölgenin bugününe değil; gelecek 50 yılına değer katacak bir yatırımdır. Ereğli halkının içme suyunu azaltmak veya kesmek aklımızın ucundan dahi geçmemiştir, geçmeyecektir. Ereğli ve Ereğli halkının büyük çoğunluğu bizim çalışanımızdır, çalışanlarımızın aileleridir, evlatlarıdır, yakınlarıdır. Pandeminin yarattığı zorlu süreç, çalışanlarımız ve Ereğli halkı ile ayrılmaz bir bütünün parçası olduğumuzu bize bir kez daha göstermiştir. Çalışanlarımızın özverisiyle ülkemiz için üretmeye devam ederken, bu gayretler karşısında bizlerde üzerimize düşeni yaparak tesislerimizde tüm sağlık ve hijyen kurallarını büyük bir titizlikle uyguladık. Herhangi bir hak kaybı yaşanmasına izin vermedik. 55’inci işletme yıldönümümüzü geride bıraktığımız bu dönemde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ereğli’nin hizmetinde olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran10
şaşkın4
kızgın2
gülücük1
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın