Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

“EN FAZLA 3 SORUN NE?” BUNLAR KAYIT ALTINA ALINDI!

“EN FAZLA 3 SORUN NE?” BUNLAR KAYIT ALTINA ALINDI!

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, muhtarların, sorumluluk alanları içince olan 3 eksik, istek ya da temenninin bildirmelerini istedi.
Çorumluoğlu, Devlet kademelerindeki yöneticiler ve muhtarlar ile toplantı gerçekleştirdi. Öğretmen Evi Müdürlüğünde öğle yemeği öncesi yapılan toplantıda konuşan Çorumluoğlu,  İçişleri Bakanlığı'ndan gelen talimat çerçevesinde köy ve mahalle muhtarların taleplerinin alınması yönünde talimat yazısı aldıklarını söyledi. Görev alanları içinde görmüş oldukları en önemli sıkıntılar neler ise kendilerine dağıtılan bu formlara onları yazmalarını isteyen Çorumluoğlu, şu ifadeleri kullandı:

ÖNCELİK NE İSE O…
“Daha önce benim ilk geldiğimde benzer bir uygulamayı almıştık. Bu uygulamada tüm Türkiye'de yapılıyor. Daha önceki taleplere ben baktım bazen muhtar arkadaşlarımız öncelik sıralamasında çok fazla titiz davranmamışlar bazen de çok uzun yazmışlar. Bunu işin özeti bellidir. Şimdi kanalizasyon sorunu var öncelikli sorun olarak çocuk parkı yazılmış. Köyde kanalizasyon sorunu varsa sağlık sorunudur. Çocuk parkı yine de yapılır.

KÖYLERİ GEZDİ… GEZMEYE DEVAM EDECEK…
30'un üzerinde köyü gezdim. Önümüzdeki haftadan itibaren köylerimizi ziyarete devam edeceğiz. Faydalı oluyor hem yerinde tespit ediyoruz hem de vatandaşlarımızla özel bir sohbetimiz oluyor. Gitmiş olduğumuz köylerdeki ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Bir şeye dikkat edelim ben zamanlama konusunda ilk toplantıda da söyledim. 'Bugün Kaymakam, müdürler, komutan gelecek' diye orada vatandaşı 2 saat önce toplayıp eziyet haline getirmeyin. Bunun vebali bana millet bana laf söylüyor içinden. Bizim köye gideceğimiz köy ile aramızda yarım saat var. Vatandaşımız 3 saat önce toplanıyor, kaymakam gelsin diye bekliyorlar. Bunun vebalini ben çekmem, sizde çekmeyin. Saat kaçta o saatte toplayın.

AİLELERE MESAJLAR VERDİ!
Genç kızımız intihar etti. Benim iki tane evladım var, siz benim çocuğumu benim kadar tanıyabilir misiniz. Çocuğunuzu koruyacaksınız. Çocuklarımıza, ailemize sahip çıkmak önemlidir. Yemek bitiyor, çocuk, anne ayrı tarafa geçiyor, telefonunu açıyor, baba da kahveye okey oynamaya gidiyor. Ondan sonra bizim çocuk niye okumadı, bizim çocuğun başında buğran var, psikolojik bunalımda. Bu herkesin başına gelebilir, sizin başınıza da gelebilir. Ama bunun gelmemesi için biz elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Biz kendi yaşantımızı millet olarak iyi incelesek, İslamiyet'i iyi incelesek, yaşantımızın eski anne babalarımızın yaşantılarını incelesek bunların hiçbir tanesi bizim başımıza gelmeyecek. Avrupa'yı takip edelim, tamam edelim. Avrupa'da bankamatik var, internet bankacılığı var, cep telefonu var tamam. Sen yandaki komşunla konuşamıyorsun kavgalısın, üst kattaki apartmanla kavgalısın, nerde kaldı bizim milletimizin özelliği, örf adeti nerede kaldı, yok. Biz bunları yitirdiğimiz zaman bizim o zaman millet olarak çöküşümüz başlar. Biz büyümeye gelişmeye açığız, başaracağız. Bizi biz yapan örf ve adetlerimizden uzaklaşmayacağız. Köylere gidiyorum daha ben oradayken o onun bu bunun aleyhinde konuşuyor. Ben bir cümle söylüyorum, arkadaş sen öldüğün zaman senin cenazeni ben şehirden gelip kaldırmayacağım, bu cenazeyi senin komşun kaldıracak. Neyi paylaşamıyorsunuz siz? Komşusuna yol vermiyor, geçmesin istiyor. Birlik ve beraberliğimiz her zaman önemli. Bugün de yarın da önemli olacaktır.”

VAHİM DURUMU AÇIKLAYAN EMNİYET MÜDÜRÜ UYARDI!
Karadeniz Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu da ilçe genelinde son dönemlerde küçük yaştaki kız ve erkek çocuklara taciz, istismar konularında artış yaşandığını açıklayarak şu sözlerle konuştu:
"İlçemiz genelinde yaşı önemli değil şüphelilerin yaş grubu biraz yüksek ama özellikle küçük yaştaki kız veya erkek çocuklarımıza taciz veya istismarda artış görmekteyiz. Muhtarlarımızdan ricamız bu konularda vatandaşlarımızı, velilerimizi, sizlerle görüşmeye gelenleri bilgilendirmenizdir. Bir korku toplumu yaratmak istemiyoruz ama velilerimiz çocuklarına sahip çıkarlarsa sizlerde bilgilendirirseniz en azından Ereğli'mizin adını bu cinsel suçlar anlamında çıkartmamış oluruz. Son zamanlarda bu konuda biraz artış var. Biz şahısları yakalıyoruz, son 2 haftada 2-3 tutuklamamız oldu. Bizler de İl ve İlçe Sağlık ile görüştük, broşürler hazırlatacağız bu konu ile ilgili. Vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz, bilinçlendireceğiz."

OKUMA YAZMA BİLMEYEN VARSA!.
Karadeniz Ereğli Milli Eğitim Müdür Vekili İsmail Aksoy ise ilçe genelinde açılan okuma yazma kurslarını bin 800 kişinin tamamladığını söyledi. Aksoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı seferberlik kapsamında ilçe genelinde çok sayıda kurs açıldığını, ilçede 5 bin vatandaşın okuma yazma bilmediğini anlatan Aksoy, "yapılan yoğun kampanyalar sonucunda bin 800 vatandaşımız okuryazar hale geldi. Cumhurbaşkanımız ve değerli eşlerinin himayelerinde yürütülen okuryazarlık seferberliği devam etmektedir. Biz 1 kişi bile olsa öğretmen görevlendirerek vatandaşlarımızı okuryazar hale getireceğiz" dedi.
Toplantıda, muhtarlar, kendilerine dağıtılan formları doldurarak belirledikleri en fazla 3 sorunu aktardı. Öte yandan, toplantıların süreceği öğrenildi.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın