Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SONRA ERDEMİR'DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SONRA ERDEMİR'DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

​OYAK Maden Metalürji Grubu’nun Kdz. Ereğli’de kurulu Erdemir üretim kompleksinde 1 milyar USD bütçeli yatırım yapma kararı aldığı bildirildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Ereğli Mitinginde açıkladığı Erdemir’e 1 Milyar dolarlık yeni yatırım kararının detayları belli oldu. OYAK’tan yapılan açıklamaya göre; OYAK Maden Metalürji Grubu, demir-çelik sektöründeki pazar payını sağlamlaştırmak ve rekabetçiliği güçlendirmek üzere tasarlanan stratejilerinin bir parçası olarak bir dizi yatırımın düğmesine basarak toplam 1 milyar USD bütçeli yatırım yapma kararı aldı. Grup, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu Erdemir üretim kompleksinde gerçekleştireceği yeni projelerle; üretimde yerel kaynak kullanımını, çelik üretim kapasitesini ve verimliliğini artırmayı, güncel teknoloji kullanımını geliştirmeyi ve geriye entegrasyonu tamamlayarak rekabetçilikte güçlenmeyi hedefliyor.

ERDEM, “FABRİKAMIZIN ÜRETİM KAPASİTESİ ve VERİMLİLİK ARTACAK”

Yapılacak yatırımların hem ülke hem de Grubun gelecek hedefleri için önemine değinen OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem “Yeni yatırımların hayata geçmesi ile ülkemiz sanayinin ve Grubumuzun uluslararası piyasalarda çeşitlilik ve maliyet açısından rekabetçiliğini destekleyeceğiz” dedi.

Erdem, yatırımların Dünya çelik üretim sıralamasında 8’inci konumdaki Türk çelik endüstrisinin iddiasını devam ettirmesine katkı sağlayacağını ifade ederek, “Ülkelerin stratejik öneme sahip ve öncelikli sektörlerinin başında gelen çelik sektöründe ülkemizin yerini sağlamlaştırmayı ve bu hedefe katkı sunmayı önemsiyoruz. Bu kapsamda planladığımız yatırımlar ile Ereğli fabrikamız hammadde üretiminde yeterli hale gelecek ve fabrikamızın üretim kapasitesi artacak. Aynı zamanda dijital endüstride yaşanan gelişim yakalanırken, fabrikamızın verimliliği de artmış olacak. OYAK Maden Metalürji Grubu olarak, ürün teknolojisinin ötesinde ülke sanayisinde de bu konuda öncülük görevimiz olduğunun bilincindeyiz. Güçlü bilanço yapımız, güçlü ürün portföyümüz ve yetkin insan kaynağımızdan aldığımız güçle bu yatırımları gerçekleştirirken; yeni teknolojilerin uygulanması ve insan kaynağı yetiştirme görevlerimizi de yerine getirmiş olacağız.”görüşlerine yer verdi.

ÖZCAN, YATIRIMLARIN DETAYLARINI AÇIKLADI

OYAK Maden Metalürji Grup Başkanı Toker Özcan da yaptığı açıklamada; “Kaynak kullanım verimliliği açısından dünya çelik pazarında en iddialı oyuncu konumuna geldik ve bu konumumuzu korumaktan öteye güçlendirerek rakiplerimizle aramızdaki farkı açacağız. Rekabet ortamı, devletlerin müdahalelerini artırmasıyla farklı bir zemine taşındı. Yeni zeminin kalıcı olacağını düşünüyoruz ve Grubumuzu tüm boyutlarda güçlendirecek yatırım paketini de bu çalışmalarımız kapsamında tasarladık. Ereğli tesislerimizde yapacağımız 1 milyar USD bütçeli yatırımlar kapsamında 800 bin ton/yıl kapasiteli kok üretim tesisi yatırımı, 5 milyon ton/yıl kapasiteli sinter üretim tesisi yatırımı, yeni yüksek fırın, çelikhane yenileme ve modernizasyonu, liman modernizasyonu ve özellikle otomotiv sektörüne üretim yapan hatların endüstri 4.0 penceresinden modernizasyonu yer alıyor.” ifadelerine yer verdi.

İSTİHDAMDAN BAHSEDİLMEDİ!

Öte yandan; OYAK Maden Metalürji Grubu’ndan ‘stratejik yatırım hamlesi’ başlığı ile verilen haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeli haber olarak konu ettiği bin kişilik yeni istihdamdan bahsedilmemesi dikkat çekti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük5
şaşkın1
kızgın1
hayran0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın