Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ÇOK ÖZEL ETKİNLİK

ÇOK ÖZEL ETKİNLİK

Kdz.Ereğli Belediyesi’nin ilçede bulunan rehabilitasyon merkezleri ile birlikte düzenlediği “2 Nisan Otizm Farkındalık Günü” etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu .

Karadeniz Ereğli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ’Mavi ışık yak’ sloganıyla ilçede faaliyet gösteren Duyan Özel Eğitim, 75.Yıl Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Fizyotem Özel Eğitim, İlk Adımlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Özel Çocukları ve Velileri Koruma Derneği ile birlikte  “2 Nisan Otizm Farkındalık Günü” etkinlikleri düzenledi.

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın eşi Sevim Uysal ile birlikte katıldığı etkinlikte, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, kurum yöneticilerii ile özel çocuklar, veliler ve öğretmenleri yer aldı.

 ’Otizmin farkındayız, onların yanındayız’ yazılı afiş İLE yüzlerce kişi, otizmde farkındalık yaratmak amacıyla, Çınaraltı mevkiinden Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü. 

Anıta çelenk sunumu ve Duyan Özel Eğitim Merkezi öğretmenlerinin işaret dili ile icra ettikleri  İstiklal Marşı’nın ardından Reabilitasyon Merkezleri adına konuşan , 75. Yıl Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Nagihan Müftüoğlu, otizmin bir hastalık olmadığına vurgu yaparak, “Otizm bir hastalık değil bir farkındalıktır. Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir gelişim bozukluğudur. Çocuklarımızın problemi ne olursa olsun, özellikle bir çocuk olduklarını unutmayayım” diye konuştu.

UYSAL: HEPSİNİN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, etkinlikteki konuşmasına  “Herkes, evine gittiğinde kendine şu soruyu  sorsun; acaba kaçımızın iletişimi tam.” diyerek başlayan Uysal, “ Aslında Otizmli çocuklarımızda bizden biri.  Öğretmenlerini tek tek tebrik ediyorum. Aileleri, tıpkı bu özel çocuklar gibi özeldir. Huzurlarınızda, hepsinin önünde saygıyla eğiliyorum. İnşallah, önümüzdeki ay engelli vatandaşlarımız, aileleri ve öğretmenleri ile bir araya geleceğiz.” dedi.
UYSAL, MÜJDE VERDİ.
Başkan Uysal, etkinlikte ilçeye, özel çocuklarında yararlanabileceği yüzme havuzu yaptırılacağı müjdesi de verdi . Uysal,  “Çocukların farklı becerileri var. Onun için onlarla tek tek farklı ilgilenmek gerekiyor. Dün, kapalı yüzme havuzu projemizi ihaleye verdik. İnşallah 3-4 ay içinde yapım ihalesine çıkacağız. Yüzme havuzunda çocuklarımızın orada yüzmelerini sağlayarak, spor alanlarındaki  becerilerini arttırıp onlara belediye olarak katkı vereceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından tamamı engellilerden oluşan Ereğli Belediyesi halk oyunları ekibi gösteri sundu.
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri, otizmli bireylerinin yaptığı  el işi ve süs eşyalarının yer aldığı  ve bir hafta süre ile açık kalacak serginin açılışı  ile sona erdi. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın