Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

CHP Kışla ve Köselerdeydi

CHP Kışla ve Köselerdeydi

16 Nisan günü gerçekleştirilecek Anayasa Değişikliği Referandumu öncesi halkı bilgilendirme çalışmalarına devam eden Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü, 5 Nisan gününü de Kışla ve Köseler Mahallelerinde değerlendirdi. İlk olarak Kışla Mahallesi’nde bir kıraathanede vatandaşlarla bir araya gelen ve bu anayasa değişikliği paketinin sandıktan onay alması ihtimalinden sonra ülkeyi bekleyen tehlikeleri anlatan İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, bu değişiklik paketini muhalefet partilerinin yöneticileriyle karşı karşıya gelip tartışmaktan imtina ettiği gibi halka da yeterli bilgiyi vermeyen AKP yöneticilerini eleştirirken, bilgiden yoksun biçimde sandığa gidecek olan yurttaşlarının hala bu değişiklikle ilgili tereddütlerinin olduğunu gördüklerini söyledi. Kışla sakinlerine ülkenin öncelikli meselelerinin çözülmesi gerekirken tek bir kişinin beklentilerinin karşılanmak istenmesine hayır denmesi gerektiğini anlatan Ocakçı, toplantının ikinci bölümünde de kendisine yöneltilen sorulara yanıt verdi.Saat 20.00 sularında da beraberinde Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve partisinin Eski İlçe Yöneticilerinden Emin Semih Özkök ve Eski İl Genel Meclisi üyesi Kenan Gündoğdu ve ilçe yöneticileri  birlikte Köseler Mahallesi’ne geçen Ocakcı, Köseler Kalkındırma Derneği ve mahalle sakinlerinin misafiri oldu. Ziyarette partinin ilçe yöneticileri Hikmet Yılmaz, Sevdekar Aras ve Yıldıray Arslan’ın yanı sıra Eski İl Genel Meclis Üyesi Kenan Gündoğdu ve bazı eski ilçe örgütü yöneticileri de hazır bulundular.

Düzenlenen sohbet programında Köseler sakinlerine hitaben birer konuşma yapan CHP’liler özetle şu görüşleri sundular:

SERTAN OCAKCI
"Türkiye, son yıllarda işsizlikten teröre birçok sorunla karşı karşıya. Üreticinin ürettiğini satamadığı, esnafın siftah yapmadan kepenk kapattığı işçi ve memurlarımızın borç batağı içinde olduğu günümüz Türkiye’sinde öncelikli sorunlarımız başkayken, tek bir kişinin saltanatının sağlanması için böyle bir referandum getirildi karşımıza. AK Parti, CHP, MHP mücadelesi değil bu sandık. 16 Nisan Referandumunun neden yapılmak istendiğini iyi anlamalıyız. Görünürde 18 madde var görünüyor ama asıl tehlike, bu 18 maddenin bazılarının içine yerleştirilen ayrıntılar.  Bugün ülkede yaklaşık dört milyon Suriyeli var ve bu Suriyeliler her ay yaklaşık bin iki yüz lira maaş alıyorlar devletten. Devlet bu maaşın yanında konut ve gıda yardımında da bulunuyor. Ancak ülkemizde bir de altı milyon işsizimiz olduğu gerçeği var. Evindeki çoluk çocuğuna ekmek götürmek zorunda olan vatandaşımın cebinde ise para yok. İşsiz vatandaşımın yolu hastaneye düştüğünde, sigortası olmadığı için sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamıyor ama aynı hastanelerde herhangi bir Suriyeli ile ilgilenilmemesi suç sayılıyor. Bununla birlikte, bizim gençlerimiz üniversite sınavlarına hazırlanıp bir kısmı bu sınavlarda balarılı olamadıkları için herhangi bir üniversiteye giremezken, Suriyeliler sınavsız üniversiteye girebiliyor. Ülkemiz zaten ekonomik olarak batmış vaziyette, yetmediği gibi Suriyeliler yüzünden ekonomimize ayrı bir külfet getirdik. Artık şöyle düşünmeye başladık Onlar mı Türkiye vatandaşı yoksa biz mi Suriyeliyiz? Altı milyon işsizine bakamayan bu ülke, dört milyon Suriyeliye bakıyor. Bu Suriyeliler yarın bir gün kendi belediye başkanlarını da kendi milletvekillerini de çıkaracak duruma gelecektir.

Bütün bunların yanı sıra bu ülkede bir de terör belası var. Eskiden şehit haberleri geldiğinde televizyon ekranları kararırdı ama bugün şehit haberleri altyazı olarak paylaşılıyor. Ekonomide dolar almış başını gidiyor. Köylerimizde göç devam ediyor. AK Parti döneminde hiçbir yeni işletme açıldı mı, bir bakın geçmişe.  Yol var, köprü var, o var-bu var ama istihdama yönelik hiçbir yatırım yok. Birçok köyde mezar kazdıracak genç bulamıyoruz ama anayasa değişikliği adı altında bir kişiyi tek adam ilan etmeyi düşünüyoruz."

HALİL POSBIYIK
"2010 Referandumu öncesinde de vatandaşlarımı ısrarla uyarmıştım. Bu referandumda sandıktan evet çıkarsa bu ülke polis devleti ile yönetilmeye başlayacak, demiştim. Bugün haklı çıktığımı görüyorum. Bugün de  çocuklarımızın geleceklerinin, istikballerinin karanlığa doğru gittiğini gördüğüm için vatandaşlarımızı ziyaret ederek karşı karşıya olduğumuz tehlikeyi anlatmaya çalışıyorum. Bu tehlikeden hepimizin korunması gerekir. Bir yeri, bir toplumu yönetirken, yönetenin yanına bir danışma kurulu koyarız ki, o tek kişi de insan olarak bazı hatalar yapabilir. Bu sebeple de mümkün mertebede fikirlerin ortak paydada birleşmesi gerekir. Tek adam yaratma noktası ise hakikaten ülkemiz için çok kötüdür. Bugünkü cumhurbaşkanımız on beş yıldır başımızda. Kendisiyle hiçbir problemimiz yok. Sayın Başbakanla ve siyasi partilerle de hiçbir problemimiz yok. Bütün bunların temel amacı, ülkemizi muassır medeniyetler seviyesine yükseltmek ve bunun için çalışmak. Ancak bu çalışmaları yaparken izledikleri yollar farklı. Biz de hangi yolu benimsiyorsak o siyasetçinin ya da o siyasi partinin yolundan gidiyoruz.Hepsinin amacı Türkiye Cumhuriyeti’ni en iyi noktaya götürmek. Ama ülke meselesi söz konusu olduğu zaman hepimiz doğruları yapmak zorundayız. 16 Nisan’da siyasi partileri ya da siyasetçileri değil ülkenin kaderini oylayacağız. Bu referandumda da yanlış oy kullanırsak hakikaten ülkenin geleceğini karanlığa doğru götürürüz. Büyük sıkıntılar içine gireriz. Türkiye’nin başında zaten yeterince sıkıntı var. Sizden istirham ediyorum; çok iyi düşünün."

EMİN SEMİH ÖZKÖK
"Bu anayasa değişikliği paketinde göz boyayan, hiçbirimizin hayır diyemeyeceği maddeler var. Mesela, yargı bağımsız ve tarafsız olmalı diyor bir madde. Tıpkı, bir insanın imam olması için müslüman olması gerekir, der gibi. O insan Müslüman değilse imam olamaz ki zaten. Bu da böyle bir durum. Yargı bağımsız ve tarafsız olmadıkça o yargı, gerçek bir yargı olur mu hiç? 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın