Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

CANLI YAYINDA KONUŞTULAR !.

CANLI YAYINDA KONUŞTULAR !.

Ereğli FM’de yayınlanan Arzu ile Devri Alem Programı Özel Anadolu Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Didem Akırmak ve Diyetisyen Hilal Yanık’ı ağırladı.


Ereğli FM’de yayınlanan Arzu ile Devri Alem Programı Özel Anadolu Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Didem Akırmak ve Diyetisyen Hilal Yanık’ı ağırladı.

Akırmak ve Yanık,  “Hamilelik sürecinde sağlıklı beslenme ve psikolojisi” konulu canlı yayında hamilelik sürecinde psikoloji ve beslenme üzerine önemli tavsiyelerde bulundu.

Diyetisyen Hilal Yanık programda “Annenin hamilelik süresinse yetersiz beslenmesi anneyi olduğu kadar çocuğu da etkiliyor.” dedi.  “Anne doğru beslenmediğinde hamilelik süreci de sıkıntılı geçiyor. Dengeli beslenme şart.” diyen Yanık, “ Gebelik sürecinde birey gebelik normal bir kilo da ise hamilelik sürecinde 12-15 kilo alabilir. Sağlık  açısından onaylanan kilo miktarı bu. Annenin 10-12 bardak su tüketmesi önemli. Ancak bu su tüketimi yemek sonrası olacaksa en az yarım saatlik bir zaman sonrasında olmalı. Enerji ve besin 200 miligram kafein alımı 4-5 bardak çay, 2 fincan türk kahvesi de öneriyoruz. ”dedi.

Hamilelik döneminde destekleyici takviye gıdaların gebelikten önce alınması gerektiğinde de vurgu yapan Yanık, “Bunun anne ve bebek açısından faydaları var. 2 ay öncesine folikasit tüketimi ve demir takviyesi. D vitamini ve kalsiyum. Annenin kemik yapısı için kalsiyum önemli .”ifadelerini kullandı.

"DİYET YAPARKEN MUTLU OLMAK ÖNEMLİ"

Uzman Klinik Psikolog Didem Akırmak da " Bir şeyi yasakladığınız zaman birden değil kademeli olarak yapmalıyız. Önemli  olan diyet yaparken mutlu olmak. ”dedi.“Gebelik bir kadının hayatında bir çok şeyi değiştiriyor. Radikal değişimler yapmamak gerekiyor.” Diyen Akırmak “ Bu sürece yavaş yavaş adapte olmak lazım. Anne stres yapmamalı. Bu  süreçte gebeliğin planlı olup olmaması bağlı. Gebelik döneminde stres yaşayan anne sadece kendini değil bebeği de etkiler. Anne adayının süreçte eşi ve akrabalarından sosyal destek alması önemli.” ifadelerini kullandı.

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
Didem Demir

04 Ekim 2020 - 18:43

Çok güzel bir yayındı. Yayının kaydı yok mu acaba?

Yorum Yazın