Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Bu sene dikkat!

Bu sene dikkat!

Kurban Bayramı’nda, gebe veya damızlık dişi hayvan kesilmesinin yasaklandığı bildirildi.


Edinilen bilgiye göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, bu yıl Kurban Bayramı’nda büyükbaş veya küçükbaş dişi hayvan kesiminin yasaklandığı belirtildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nce, Valilikler aracılığıyla İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine gönderilen yazıda, bu durumdaki dişi hayvanların, hayvan satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesimlerine müsaade edilmemesi yönünde, İl Hayvan Sağlık Komisyonu’nca karar alınması ve alınan kararın titizlikle uygulanması istendi.
Kale, amacı açıkladı…
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ereğli İlçe Müdürü Doğan Kale de, gazetecilere açıklamasında, amacın damızlık hayvanların kesiminin önüne geçmiş olduğunu söyledi. Ülkenin hayvancılık açısından sıkıntıya düşmemesi için Bakanlığın böyle bir karar aldığını anlatan Kale, şöyle dedi:
“Bakanlığımız, ülkemizin hayvancılık açısından sıkıntıya düşmemesi açısından damızlık değeri olan hayvanların kesimini bu Kurban Bayramı’nda yasakladı. Kesim ağırlığı erkek hayvanlara verildi. Ancak, damızlık değeri olmayan dişi hayvanların kesilmesinde bir sakınca yok. Bölgemize de doğu bölgelerinden kurbanlık hayvan getiriliyor. Dolayısıyla ülke genelinde dişi hayvanları korumak amaçlı kurbanlık sevkini de kapattı. Gebe hayvan zaten dinimizce de kurbanlık olarak kesilmesi uygulanmıyor. Ancak genelgede bunun da belirtilmesi gerektiği için yer verildi.
Bakanlığımızın, damızlık değerlerinde bazı kriterleri var. Mesela 8 yaş üstü olan, ekonomik durumunu tamamlamış hayvanlarda da bir problem yok. Yani bir inekten 5-6 buzağı alındıktan sonra kesiminde bir problem yok. Onun dışında tohumlanan, döl tutmayan hayvanlar var. Bunlar da raporlandığı taktirde kurban olarak kesilebiliyor. Burada da Devlet, suistimallerin önüne geçebilmek için, verilecek raporun, resmi veteriner hekimlerce verilmesini uygun görüyor.
Artık Kurban hareketleri başlıyor, kurban pazarımız açılacak, komisyon toplantısı yapılacak. Bu toplantıda alınacak kararlara ekleteceklerimiz olacak. Dişi hayvanların, damızlık olmadığına dair resmi raporu olmayan hayvanların ilçeye girişini engelleyeceğiz.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo