Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BU KEZ HEDEF ’1915’ ÜNİTE KAN

BU KEZ HEDEF ’1915’ ÜNİTE KAN

Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ), daha önce bir günde en fazla kan toplama rekorlarının kırıldığı geleneksel kan bağışı kampanyasının bu yıl Çanakkale Zaferi’nin 100. yılının kutlanacağı 18 Mart’ta düzenlenerek, 1915 ünite kan bağışı toplanması amaçlanıyor.

Türk Kızılayı ile BEÜ iş birliğiyle ’’Kampüsün Kanında Hayat Var’’ sloganıyla 18 Mart’ta dördüncüsü düzenlenecek kampanyaya, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıl dönümü kutlamaları dolayısıyla farklı duygularla hazırlanılıyor.

Geçen yıl bağışlanan 1453 ünite kanla ’’Türkiye’de bir günde toplanan en fazla kan rekoru"nun üçüncü kez kırıldığı etkinlikte bu yıl ki hedef Çanakkale’de şanlı zaferin kazanıldığı tarihe vurgu yapması açısından 1915 olarak belirlendi.

Yurdun her köşesinden gelen gençlerin canları pahasına "Çanakkale geçilmez" destanı yazdığı savaşların 100’üncü yıl dönümünde, kahraman askerlerin torunları, şehitlerin kanıyla kazanılmış zaferin anısına kan bağışında bulanacaklar. 

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  kan bağışı kampanyasının 18 Mart’ta yapılmasına karar verdiklerini, öğrencilerin ve akademisyenlerin sabahtan geç saatlere kadar bağışta bulunabileceğini söyledi.

Üniversitenin Farabi Spor Salonu’ndaki etkinliğin Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla daha da anlamlı hale geldiğine işaret eden Özer, "Kampanyamız bir sosyal sorumluluk projesi. Geçtiğimiz yıllarda hedeflediğimiz bağış oranını yakalayarak rekorlar kırdık. Asıl amacımız, Türkiye’de kanla ilgili rekor kırmak değil, kan ihtiyacının sürekli olduğunu öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla ülkemize göstermektir. Bu yıl da Çanakkale’de şanlı zaferin kazanıldığı 18 Mart 1915 tarihine vurgusu açısından öğrencilerimizle bu anlamlı sayıya ulaşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Prof. Dr. Özer, üniversitelerinde Türkiye’nin her yerinden gelen öğrencilerin olduğuna işaret ederek, "Çanakkale’de şehit düşen binlerce insanın torunları burada eğitim görüyor. Onlar 18 Mart’ta kanlarını ihtiyaç sahibi insanlar için vererek 1915 ünite bağış hedefimizi yakalamamızı, hatta aşmamızı sağlayacaklardır" ifadesini kullandı.

Uzun yıllar kampanyayı sürdürmek istediklerini anlatan Özer, öğrencilerin arasında gerekli farkındalığın oluşmasından gurur duyduklarını kaydetti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın