Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BİR TÜRLÜ ÖNLENEMEYEN ‘ŞİDDETE’ DİKKAT ÇEKMEK İÇİN…

BİR TÜRLÜ ÖNLENEMEYEN ‘ŞİDDETE’ DİKKAT ÇEKMEK İÇİN…

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Dünya’da olduğu gibi Karadeniz Ereğli’de de kadına uygulanan şiddetin son bulması amacı ile yürüyüş gerçekleştirildi.
Birleşmiş Milletlerin Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi kapsamında her 25 Kasım’da yapılan ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’ etkinliği yapıldı. Soroptimist, Elif Lions ve İnteract kulüplerinin Ereğli şubeleri ile BEÜ PDR topluluğu öğrencileri tarafından düzenlenen etkinlikte, guruplar Cumhuriyet Caddesi Çilek Kafe önünde toplandı. Şiddete dikkat çekmek amacı ile Dünya’da ortak renk kabul edilen turuncu ön planda tutularak aktivistler bu renkte yağmurluk giydi.

AİLE İÇİNDE VERİLECEK EĞİTİM…
Yürüyüş öncesi ise gazetecilere açıklamada bulunan Karadeniz Ereğli Soroptimist Kulübü Başkanı Gülberk Yalçın,  16 günlük aktivizm programının birinci ayağında olduklarını söyleyerek şöyle dedi:
“25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’ kapsamında bir araya geldik. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş olan 16 günlük aktivizm programının birinci ayağını tamamlayacağız. Bugün biz ‘turuncu yürüyüş’ yapıyoruz. Birleşmiş Milletler tarafından kadın ve kız çocuklarını aydınlatan renk olduğu için farkındalık yaratmak amacı ile turuncu yürüyüşümüzü tamamlayacağız. Yürüyüşümüze, Karadeniz Ereğli’de faaliyete bulunan sivil toplum kuruluşları ile üniversite öğrencileri destek veriyor.”
Yalçın, aile içinde eğitimin şart olduğuna da hatırlatarak, “Dünya üzerinde kadına yönelik şiddet var. Bunun temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliği vardır. Eğitim, kültür ve diğer başlıklar altında tanımlayabiliriz” dedi. 
Az sayıda erkeğin bulunduğu etkinliğe Ereğli Kent Konseyi’nin de destek verdiği görüldü.

BİR YÜRÜYÜŞ DAHA
Öte yandan, akşam saatlerinde bir yürüyüş daha düzenlendiği; bu yürüyüşün ise Ereğli Kadın Platformu’nca gerçekleştirildiği öğrenildi. Gurup ya da gurupların 17.00’da aynı adreste toplanarak Atatürk Anıtı’na yürüyecekleri, burada basın açıklaması okuyacakları kaydedildi. 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran3
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın